Güncel

“Saldırının sorumlusu, bu iklimi yaratanlar”

Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri, HDP'ye saldırıyı kınayarak "Sadece tetikçi değil, saldırıyı azmettirenler de bulunmalı, bu karanlık tezgâh açığa çıkarılmalı, tüm sorumlular yargılanmalıdır" dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü binasına düzenlenen silahlı saldırıda parti çalışanı ve üyesi Deniz Poyraz’ın hayatını kaybetmesi üzerine Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri basın açıklaması düzenledi.

“Sınır ötesine yapılan her askeri operasyonla HDP de içeride hedef alındı”

Dersim emek ve demokrasi güçleri adına açıklamayı okuyan Ergin Tekin “Sadece tetikçi değil, saldırıyı azmettirenler de bulunmalı, bu karanlık tezgâh açığa çıkarılmalı, tüm sorumlular yargılanmalıdır” dedi.

Yakın tarihin, HDP ve önceli partilerin kriminalize edilmesinin devlet politikası olarak işlediği bir geçmişe sahip olduğunu söyleyen Tekin, “Hedef gösteren söylemler, kriminalize eden manşetler ve ardından gelen kurşunlar, parti binası bombalamaları. DEP’ten bugüne her gelen iktidar, bu politikasından vazgeçmedi. Bugün de, HDP üye ve yöneticilerine karşı siyasal bir tercihin sonucu olarak gündeme gelmiş olan Kobane davası daha başlamamışken devletin zirvesinden açık hüküm veren, HDP’yi hedefe koyan açıklamalar üst üste geldi. Sınır ötesinde yapılan her askeri operasyonla eş güdümlü olarak, HDP de içeride hedefe konuldu.” dedi.

“Sorumlular yargılanmalı”

Tek merkezden ve topyekûn gerçekleşen bu tür saldırılara karşı emek ve demokrasi güçleri olarak dayanışmayı büyüteceklerini dile getiren Tekin, “Yaşanan katliamı Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri olarak lanetliyor, bir daha yaşanmaması ve Deniz Poyraz’ın barış, adalet ve özgürlük mücadelesini yükseltmek için halkımıza çağrıda bulunuyoruz. Sadece tetikçi değil, saldırıyı azmettirenler de bulunmalı, bu karanlık tezgâh açığa çıkarılmalı, tüm sorumlular yargılanmalıdır. Çünkü saldırgan kim olursa olsun, bu saldırının, HDP’yi ve yöneticilerini ‘terörist’ olarak hedef gösteren, iktidar ve fiili ortağından güç aldığı açıktır” diye konuştu.

“Katilleri tanıyoruz”

Açıklamanın ardından HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü de bir konuşma gerçekleştirdi. Önlü,

“Çöktürme planlarıyla bütün faaliyetlerimizi engelleyerek bu direnişi bu baş eğmez mücadeleyi durduramadılar. Ve en son devreye artık katliamı soktular. Halbuki bu katliam sadece partimize değil, uzun bir süredir partimiz üzerinden muhalefeti dizayn etmek istiyorlar. Dün yapılan alçak saldırı aslında demokrasi güçlerine yapılan bir saldırıdır. Biz katilleri çok iyi tanıyoruz ve elbette katillerden hesabı soracağız” dedi.

Açıklamanın ardından oturma eylemi gerçekleştirildi.

Yapılan açıklamanın sonrasında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) de Dersim’ de planladıkları ziyaret programı üzerine HDP il binasında basın toplantısı gerçekleştirdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu