Dünya

Zürih Gençlik ve Kültür Evi: ATİK’li tutsakları her koşulda sahipleneceğiz

H.Merkezi: İsviçre Türkiyeli İşçiler Federasyonu’na bağlı olarak, Zürih’te faaliyet gösteren, Zürih Gençlik ve Kültür Evi, gerçekleştirdiği 14. Kongresi’nde, Kongre iradesi, oybirliği ile kamuoyuna dönük bir deklarasyon yayınlandı. Oybirliği ile alınan kararla, ATİK’li tutsak devrimcileri her koşulda sahiplenileceği vurgulandı.

Deklerasyonda; Bilindiği üzere, 15 Nisan 2015 tarihinde, ATİK yönetici ve aktivistlerine yönelik olarak, emperyalist Alman devleti ve faşist Türk devleti işbirliği ile bir operasyon gerçekleştirilerek, başlangıçta 12, daha sonra da 10 arkadaşımız tutuklanarak, hapishanelere konulmuşlardır.” denildi.

Tutuklanan yoldaşlarımız, tarihsel olarak haklı ve meşru bir davanın ve inancın savunucuları; emperyalizme, faşizme, kapitalizme ve her türden gericiliğe karşı, insanlığın kurtuluşu mücadelesinin birer sıra neferleridirler” denilen deklarasyonda, ATİK tutsaklarının yaşamları boyunca, gayri-meşru ve insanlık düşmanı olan sistem ve uygulamalara karşı mücadele geçtiği, ezilenlerin davalarından asla ödün vermedikleri, bugün, her birinin ayrı ayrı, birbirlerinden yalıtık ve dışarıyla bağlarının izole edilmiş olduğu dile getirildi.

Bugün, yoldaşlarımız nezdinde, “yargılanmak” ve  “mahkum edilerek cezalandırılmak“ istenen, işte bizim özgürlük düşlerimiz, genel olarak ezilenlerin özgür gelecek özlemleridir. Dahası, haklı ve meşru olan devrimci-demokratik mücadele ve siyaset yapma hakkımıza, örgütlenme ve ifade özgürlüklerimize yapılan gerici, gayri-meşru bir saldırıdır. Bu saldırılarla bizler sindirilmek, yıldırılmak isteniyoruz.” denilen deklarasyonda, operasyonun yapıldığı 15 Nisan’dan bugüne asla tereddüt etmeden, daha yüksek bir birlik ve mücadele ruhu içinde tutsaklara ve kurumlara sahip çıkılacağı dile getirildi. Deklerasyon; “Gerici emperyalistlerin ve faşist Türk rejiminin kirli ittifaklı saldırılarını bir kez daha nefretle kınadığımızı ve bu gayri-meşru saldırıların, bizleri asla inançlarımızdan ve yolumuzdan alıkoyamıyacağını, bir kez daha  oybirliği ile açıktan deklere ediyoruz.” sözleriyle sona eriyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu