Emek

Zegna’da Sendikal Baskıya, İşten Çıkarmalara Son!

Dünyanın önde gelen lüks erkek giyim markalarından olan ve gömlek-ceket üretimiyle bilinen Zegna firmasının Tuzla Serbest Bölge’deki fabrikasında Deri-İş Sendikasına üye olan işçiler üzerinde sendikalı oldukları için baskı sürüyor.

Bir süredir işçileri sorguya çeken yönetim 18 Aralık 2012 Salı günü, 3 sendika üyesini işten çıkardı. Sendika üyeleri fabrika önünde beklemekte ve haksız işten çıkarmaları protesto etmektedir.

Deri-İş sendikası gelişmelere dair yaptığı basın açıklamasında, “Üyelerimiz performans düşüklüğü gerekçe gösterilerek işten çıkarılsa da asıl sebep sendika üyeliğidir. Yaklaşık iki haftadır işçiler odalara çekilmekte ve sendikal çalışmayı kimlerin yürüttüğü yönetimce öğrenilmeye çalışılmaktadır. Yönetim bu yoğun baskınsın sonucunda elde ettiği bilgilerle sendikal çalışmaya öncülük ettiğini düşündüğü üç üyemizin işine son vermiştir.” dedi.

Açıklamada, İsviçre, İtalya, İspanya ve Meksika’da fabrikaları olan Zegna’nın diğer tüm fabrikalarının sendikalı olduğu, 1990’lı yılların başında İstanbul’da fabrika açan Zegna’nın sendikalı çalışmaktan kaçmak için Tuzla Serbest Bölge’ye taşındığı, Serbest Bölgelerde sendikalı olma yasağının kalkmasının ardından uzun süredir ücretlerine zam alamayan Zegna işçilerinin çözümün birliktelikten geçtiğini anlayarak sendikalı olmaya karar verdiğini ve Deri İş Sendikasında örgütlenmekte karar kıldığı belirtildi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu