Manşet

Yusuf Demir’e öğrencileri sahip çıktı

Senin yerin F Tipi değil 3- F Sınıfı

16 Ekim 2012’de gözaltına alındıktan sonra tutuklananan ve o günden bu yana özgürlüğünden, öğrencilerinden, 4 aylık kızı Nora’dan ve sevdiklerinden mahrum bırakılan Yusuf Demir bugün Çağlayan Adliyesi’nde mahkemeye çıkarıldı.

Bugün Yusuf Öğretmenin öğrencileri,veliler ve öğretmen arkadaşları Yusuf Öğretmen için Çağlayan Adliyesi’ndeydiler.

Sabah 10.30’da Yusuf Öğretmen için Egitim-Sen İstanbul 7 No’lu Şube Çağlayan Adliyesi önünde bir basın açıklaması yaptı. Eylemde açıklamayı Emin Ekinci okudu.

“Daha önce defalarca yapıldığı, bugün yeniden çeşitli adlar altında yürütülen operasyonlarla onlarca KESK üyesi ve yöneticileri yine gözaltına alınmış ve tutuklanmıştır. Hepsi kamu çalışanı olduğu, adres ve işyerleri bilgileri sabit olduğu halde tutuklanarak cezaevine gönderilmiş ve böylece en temel insani hakları olan özgürlüklerinden mahrum bırakılmışlardır” dedi. Ekinci ardından açıklamaya şu şekilde devam etti;

yusuf demir 2“Bu hukuksuz örneklerinden biride şubemizin aktif bir üyesi olan Yusuf Demir’in önce gözaltına alınması,sonrada tutuklanması ile yaşanmıştır. Yusuf Demir şubemizin aktif bir üyesi olmasının yanında işyeri temsilciliğide yapmaktadır. Arkadaşımız, çocuğu doğduğu gün tutuklanarak cazaevine gönderilmiştir. Böylece bu ülkede babası hapisteyken büyüyen çocuklara bir tanesi daha eklenmiştir.”

Yusuf Demir Serbest Bırakılsın

Ekinci’nin yaptığı açıklama “Yusut Demir haksızlığa karşı mücadele eden, hak arama mücadelesinde aktif olan sosyalist kimliği ile tanınan bir kişiliktir. Sendikamız ilk günden itibaren gelişmeleri yakından takip etmektedir.Eğitim Sen olarak arkadaşımızın özgürlüğünü ihlal eden bu uygulanmanın bir an önce sona erdirilmesini ve tutuklu olan arkadaşlarımızın serbest bırakılmasını bekliyoruz” şeklindeki cümle ile sona erdi. Ardından söz alan KESK Genel Başkanı Lami Özgen “Bütün hukuksuz yönelimlere rağmen korkmayacağız” dedi

“Yusuf Demir’in derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. 12 Eylül darbesinde bile bu kadar sendikacı tutuklanmamıştı. Verdiğimiz mücadelenin hükümeti çok rahatsız ettiğini biliyoruz. Çekinmeden bunu ifade ediyorlar. Ancak biz de burada ifade ediyoruz ki, 90’lı yılların başında sendikalaşma sürecinin başında kimseden korkmadık ve bütün bedelleri göğüsleyerek bugünlere geldik. Bu yüzden hükümetin bütün hukuksuz yönelimlerine rağman korkmayacağız. Bütün arkadaşlarımızı selamlıyoruz ve devrimci tutsaklar onurumuzdur” diyen Özgen, saldırılara karşı dayanışmayı büyütme çağrısında bulundu.

yusuf demir 3Eylemde Yusuf Öğretmenin resmi ve ”Yusuf Öğretmen serbest bırakılsın”, ”Seni çok özledik Yusuf Öğretmen”, ”Yusuf Demir’e özgürlük”, “Senin yerin F tipi değil 3-F” yazılı dövizler taşındı. Ayrıca eylem sırasında sıklıkla “Yusuf Öğretmen serbest bırakılsın” sloganları atıldı.

Açıklamanın ardından duruşma salonuna geçildi. Gerekli savunmaların yapılmasının ardından mahkeme heyeti Yusuf öğrenteminin tutukluluğunun devamına karar verirken bir sonraki duruşmayı 30 Nisan’a erteledi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu