Dünya

Yurtiçi KargoGeo Post’da Sendika Düşmanlığı

Ankara: Bugün(1 Şubat) Yurtiçi Kargo’dan atılan işçiler Sağlık sokakta bulunan direniş yerinden Ankara Adliyesine yürüdüler.

Yurtiçi Kargo işvereni Konya ve İstanbul’da olduğu gibi Ankara’da da işçi-sendika düşmanı yüzünü göstererek insafsızca sendika üyelerine baskı ve tehdit uygulayarak sendikadan istifaya zorlamaya ve işten atmalara başladı. Ankara’da değişik şubelerden 15 üye işten atıldı. Bu konu ile ilgili Nakliyat-İş yaptığı yürüyüş ile işten atmaları protesto etti. Eylem boyunca sık sık “Atılan işçiler geri alınsın”, “Yaşasın Yurtiçi kargo işçilerinin örgütlü mücadelesi”, “Davamız Ekmek Davasıdır”, “İşçiyiz haklıyız kazanacağız”, “Yaşasın Yurtiçi Kargo direnişimiz”, “Yaşasın Disk yaşasın Nakliyat-İş”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” sloganları atıldı.

Yürüyüşün ardından Ankara Adliyesi’nin önünde bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Yapılan basın açıklamasında Nakliyat-İş’in kargo ve lojistik işletmelerinde başlatmış olduğu “insanca yaşayabilecek bir ücret ve insan onuruna yaraşır çalışma koşulları için örgütlen, sendikalı ol, Nakliyat-İş’e üye ol” kampanyası çerçevesinde diğer kargo işletmeleri ile birlikte Yurtiçi Kargo’da çalışan işçilerin önemli bir kısmının sendikaya üye oldukları belirtildi. Kargo ve lojistik işletmeleri, kölece çalışmanın olduğu işçilerin haftalık 75 saatin üzerinde çalıştığı vurgulandı. Ankara’da Ataç Şube’sinde de sendikaya üye oldukları için işten atılan işçilere kanunsuz lokavt uygulandığı, üyelerin şube kapandığı gerekçesiyle işten çıkarılmasına Yurtiçi kargo yeni bir şube açmasıyla, insafsızca oyunların içinde olduğunu işçilere kanıtladığı açıklamasında bulunuldu.

Yurtiçi kargo işçilerinin açıklamasında; İşçi kıyımına ve sendika düşmanlığına karşı direnişlerinin devam edeceğini kazanana kadar vazgeçmeyeceklerini belirttiler.

Basın açıklaması atılan sloganlarla son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu