EmekGüncel

Yurtiçi Kargo işçileri işe iade ve sendikal tazminat davasını kazandı

Yurtiçi Kargo’da işten çıkarılan işçilerle ilgili işe iade davaları birer birer sonuçlanmaya başladı. Mahkeme, bir kez daha işçilerin işten çıkarılmasını ‘sendikal sebep’ sayarak işe iade ve sendikal tazminata karar verdi.

Yurtiçi Kargo’da sendika üyesi işçilere yönelik baskı, hak ihlali ve hukuksuz uygulamalar mahkeme kararıyla bir kez daha belgelenmiş oldu. Yurtiçi Kargo’da işten çıkarılan işçilerle ilgili işe iade davaları birer birer sonuçlanmaya başladı. Mahkeme, bir kez daha işçilerin işten çıkarılmasını ‘sendikal sebep’ sayarak işe iade ve sendikal tazminata karar verdi.

Yurtiçi Kargo işçileri anayasal hakkını kullanarak TÜMTİS’e üye oldular ancak işçilere yönelik istifa baskısı ve mobbinge varan uygulamaların ardı arkası kesilmedi. Yurtiçi Kargo patronu farklı tarihlerde yaptığı işten çıkarmalar ile bugüne kadar 150’den fazla TÜMTİS üyesinin işine son verdi. İşten çıkarılan işçilerle ilgili işe iade davaları açıldı.

Yurtiçi Kargo işçisi olmasına rağmen muvazaalı olarak alt işveren Turan Kargo’da sigortalı gösterilirken işten çıkarılan TÜMTİS üyesi Serkan Sarıkaya ve Celal Şimşek’le ilgili işe iade davası İstanbul 23. İş Mahkemesi’nde görüldü. Dava duruşmasında mahkeme, Serkan Sarıkaya ve Celal Şimşek’in ‘sendikal nedenle’ işten çıkarıldığına karar verdi. Mahkeme, her iki işçinin de asıl işveren olan Yurtiçi Kargo’da işe iadesine, işe başlatması ya da başlatmaması şartına bağlı olmaksızın 12 aylık brüt ücreti tutarında sendikal tazminata ve 4 aya kadar boşta geçen süre ücretinin ödenmesine hükmetti.

Bundan önce de çeşitli mahkemelerce Yurtiçi Kargo’da işten çıkarılan işçiler ile ilgili açılan çok sayıda davada işe iade ve sendikal tazminata hükmeden kararlar verilmişti.

Konuya ilişkin açıklama yapan Genel Başkanı Kenan Öztürk, sendikal haklarını kullanan işçilere yönelik zorla istifa kâğıtları imzalatarak işçilerin yasal haklarını engelleyen Yurtiçi Kargo işverenini bu tutumundan vazgeçmeye çağırdı.

Yurtiçi Kargo’nun sendikal sebeplerle işçi çıkarttığının ve kendi işçisi olmasına rağmen işçileri muvazaalı olarak çalıştırdığının mahkemenin bu kararıyla birlikte bir kez daha ispatlandığını belirten Başkan Öztürk, “Yurtiçi Kargo işvereni bu haksız ve hukuksuz uygulamalarına derhal son vermeli, çalışanların anayasal hakkına saygı göstermelidir” dedi.

Patronun baskı ve tehditlerine rağmen işçilerin sendikamıza üye olmaya devam ettiklerini bildiren Başkan Öztürk şu açıklamalarda bulundu;

“Ülkemizin en eski kargo firmalarından olan Yurtiçi Kargo, kuralsız, esnek çalışma ile işçileri sendikal haklardan mahrum bırakarak, günde 12-13 saat sömürü koşulları altında çalıştırmak istiyor. Bu uygulamaları ile işçileri yalnızlaştırıp tek başına, işverenin karşısında güçsüz, güvencesiz ve örgütsüz bırakmak istiyor ama yanılıyor.

Sendikamız Yurtiçi kargo işçilerinin yanındadır. Yurtiçi Kargo işçileri, insanca yaşanabilir bir ücret, sendikalı, iş güvenceli, toplu sözleşmeli bir düzene kavuşana kadar mücadelemiz sürecektir.

Yurtiçi Kargo, haksız ve hukuksuz yöntemlerden, işçilere baskı yapmaktan, işçilerin haklarını çiğnemekten vazgeçmeli; onlara emeklerinin karşılığını vermeli, en temel ve demokratik hakkı olan sendikalaşma hakkına saygı göstermelidir.“

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu