Dünya

Yunanistan’da grev hakkına saldırıya karşı, DİRENİŞ!

H. Merkezi: Yunanistan’da 15 Ocak Pazartesi günü işçi ve emekçiler ülke genelinde iş bıraktı.

15 Ocak Pazartesi günü Yunanistan’da grev hakkının kısıtlanması ve engellenmeye çalışılmasına ilişkin yasa tasarısını protesto eden işçi ve emekçiler ülke genelinde iş bıraktı. Yunanistan’da günlerdir protestolara neden olan reform paketi parlamentoda 154 lehte 141 aleyhte oyla kabul edildiğini biliniyor.

 

“Sözde solcu bir hükümet” grev hakkını kısıtlamaya çalışıyor

Yaklaşık 100 maddelik reform paketi, sendikaların grev kararı almasını zorlaştırıyor. Sendikaların iş bırakma kararı alabilmesi için artık üyelerinin yarısının oyunu alması gerekecek. Eski düzenlemeye göre üyelerin yüzde 20’sinin onayı grev kararı için yeterli oluyordu. Yasa ayrıca ipotekli mülklerin haczini kolaylaştırıyor ve ailelere yapılan ödeneklerde kesintiler öngörüyor.

Grev hakkının kısıtlanması ve engellenmesine ilişkin Reuters haber ajansına konuşan Nikos Papageorgiou, “Grev hakkını kazanabilmek için bizden önceki nesiller kanlarını döktüler. Şimdi sözde solcu bir hükümet bunu ortadan kaldırıyor” diyerek öfkesini dile getiriyor.

 

 

“İstikrar yasa tasarısı”na 20 bin kişilik protesto!

Oylama yapıldığı sırada parlamento binası önünde yaklaşık 20 bin kişinin katıldığı bir protesto gösterisi düzenlendi.  Eylemciler parlamento binası önündeki polislere boya, taş ve molotof kokteyli attı. Polis eylemcilere göz yaşartıcı gaz ve copla saldırdı. Eylemlerde yaralanan ya da gözaltına alınanların olmadığı biliniyor.

 

Troyka düzeni devam ediyor

Troyka olarak adlandırılan AB, Avrupa Merkez Bankası ve IMF üçlüsünün ülkeyi iflastan kurtarmak iddiasıyla verdiği borçlara karşılık dayatılan tasarruf programları nedeniyle Yunan işçi ve emekçilerin birçok hakkı tırpanlandığı ve kamu harcamalarının kesildiği belirtiliyor.

Hükümetin pazartesi günü meclise sunduğu tasarı Yunanistan dış borçlarının geri ödemesinde üçüncü değerlendirmenin tamamlanması karşılığında hazırlandı. “İstikrar yasa tasarısı” denilen tasarı işçi haklarına ve sosyal kazanımlarını daha fazla tırpanlıyor ve çalışanların greve çıkmasını zorlaştırıyor.

Hali hazırda işsizlik ve artan yoksullukla boğuşan Yunanistan halkını öfkelendiren yeni tasarıya yönelik kitlesel tepkilerin sürmesi bekleniyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu