DünyaGüncel

Yunanistan grevde, on binler sokaklarda

Bu sabah itibariyle Yunanistan genelinde işçi sendikalarının çağrısıyla greve giden on binler, planlanan yeni çalışma yasasına karşı sokaklara çıktı.

Başkent Atina ve Selanik başta olmak üzere 71 kentte greve gidildi ve on binlerce kişi Yunanistan’da güne sokağa çıkarak başladı.

Yeni Demokrasi hükümetinin planlamaya çalıştığı yeni çalışma yasalarına karşı çıkan binler, başkent Atina’da Yunanistan parlamentosuna yürüyerek yeni yasayı protesto etti.

Birçok noktadan işçi haklarını gasp edecek yasada dikkat çeken temel madde ise 8 saatlik olan mesai saatinin filli olarak 10 saate çıkarılması oldu. Aynı zamanda planlanan yeni yasada işverenin mobbing uygulamasını meşrulaştıran ‘Dijital Kontrol’ kartları da sendika ve muhalefet tarafından gündeme getirilen bir diğer dikkat çekici konu oldu. Bu iki konu ülke genelinde gerçekleşen protestoların ve 24 saat sürecek grevin ana gündemleri arasında yer aldı. Oldukça yoğun tepki çeken bu iki maddeye ek olarak gündemde yer edinen bir diğer konu ise sendikaların veya işçilerin greve gitme hakları oldu. Hükümet aynı zamanda planladığı yeni çalışma yasası, sendikaların veya işçilerin greve gitme haklarını kontrol altına almayı planlayan maddeler de içeriyor.

Eğitimden, sağlığa, sanata, mülteciye, eylem ve gösteriye vb. birçok meseleden doğru yasa değiştiren ve değiştirmeye çalışan Yeni Demokrasi hükümeti, bu yasa değişiklerini “reform” olarak nitelendirmekte ve var olan yasaları “güncel” olmamakla ifade etmektedir.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu