Dünya

Yunanistan Eylem Birliği Platformu: Biji Berxwedana Rojava!

Yunanistan Eylem Birliği Platformu Türkiye/Kürdistan, TC devletinin Rojava’ya yönelik saldırısını protesto etmek için eylemlerine devam ediyor.

Atina: 8 Ekim Salı günü Türkiye Konsolosluğu önünde bir açıklama yapan Yunanistan Eylem Birliği Platformu Türkiye/Kürdistan üyeleri, ertesi gün ise Akademia önünde buluşarak buradan kitlesel bir katılımla Türkiye Konsolosluğu’na yürüdü.

9 Ekim nedeniyle Lavrion’dan yürüyüşe geçen 80 kişinin de Akademia önüne varmasıyla başlayan eylemde ilk olarak bu alanda sloganlar atıldı. Ardından kortejler oluşturan kitle sloganlarla Sintagma Meydanı’ndan ve Parlamento binasının önünden geçerek Konsolosluk önüne geldi. Parlamento binasının giriş kapısı önünde kısa bir duraklama ile sloganlar atıldı. Pankart ve flamalarla Konsolosluk önünde toplanan kitleye Yunanlı gruplar ve İran Komünist Partisi de destek verdi.
“Faşist Türkiye”, “Diktatör Erdoğan”, “Yaşasın devrimci dayanışma”, “Biji Berxwedana Rojava”, “Jin Jiyan Azadi”, “Yaşasın Rojava devrimimiz” gibi sloganların Yunanca, Türkçe ve Kürtçe atıldığı eylemde Konsolosluk önünde ilk olarak bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Ardından İran Komünist Partisi kısa bir konuşma yaptı. Devamında ise MLKP ve TKP-ML TİKKO Rojava Komutanlığı’nın mesajları okundu ve “Biji Berxwedana Rojava” sloganları atıldı.

Yapılan ortak açıklamada bölgedeki son durum özetlenerek Rojava Devrimi’ni sahiplenme çağrısı yapıldı. (Atina)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu