Güncel

Yüzlerce kişi Newroz’a katıldı diye, gözaltına alındı

Tüm baskı ve sindirmelere rağmen milyonlarca insan alanlara akarak 2018 Newroz’unu kutladı. İnsanların alanlara dolmasını kabullenemeyen AKP, gözaltı saldırılarıyla baskı ortamına devam etti. İzmir, İstanbul, Adana ve Amed’deki Newroz kutlamalarında ve sonrasında yüzlerce kişi gözaltına alındı.

 

H. Merkezi: 2018 Newroz’u tüm baskı ve engellemelere rağmen direniş ruhuyla ve kitlesel geçen kutlamaların ardından pek çok kentte yüzlerce kişi gözaltına alındı.

 

İzmir

İzmir Gündoğdu Meydanı’nda kutlanan Newroz sonrasında çok sayıda kişi gözaltına alındı. Newroz kutlaması başladığı sırada 40 civarında kişi gözaltına alınmıştı. Newroz esnasında polis sürekli kayıt almış, ardından 18 yaş altı çocukların, 0-6 yaş arası çocuğa sahip kadınların ve yaşlıların da olduğu 100’ü aşkın kişi de daha sonra gözaltına alındı.

150 civarında kişinin gözaltı olduğu öğrenildi. Bunlardan isimleri tespit edilebilenler şöyle:

Gül Turgal, Elisa İlin, Hatice Tunç, Ahmet Adıyaman, Veysel İnan, Gevre Aktaş, Emrah Demir, Dilan Yurteri, Raciye Altındağ, Murat Avcı, Seyit Turğay, Ramazan Acar, Nazdar Kaymaz ve Remziye Kaçar yanında bebeği ile alındı, Filiz Adıyaman, İran vatandaşı Nevit Ramo, Mizgin Kartal, Emine Kartal, Semira Akar, İlknur Karadeniz, Hediye Ertaş, Tayip Bor, Nazan Korkmaz, Barış Annelerinden Göze Aktaş, Hacire Konak, Mazlum Doğan, Ramazan Dal, Azize Gökalp, Fatma Avcı, Gurbet Işık, Gülnaz Ektiren. Nuran Uğurlu, Baran Kağan Dağ ve haki kıyafetinden dolayı gözaltına alınan Dilan Anat 18 yaşından küçük oldukları için İzmir Emniyeti Çocuk Şube’de tutuluyor.

 

İstanbul

İstanbul Bakırköy Özgürlük Meydanı’ndaki kutlama öncesi ve sonrasında polis çok sayıda kişiyi işkenceyle gözaltına aldı. Gözaltına alınan 80 kişinin Vatan’da tutulduğu ve işkencenin devam ettiği belirtiliyor.

 

Amed

Amed’deki Newroz kutlamaları sonrasında da 30’u çocuk 70’e yakın kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların aileleri dün gece Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü önünde toplandı.

 

Adana

Adana’da Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu’nda yapılan kutlamanın ardından polis kitleye saldırdı. Saldırı sırasında 10 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar Adana siyasi şubede tutuluyor.

Gözaltı sayısının daha fazla olabileceği ifade edildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu