Güncel

“Yoldaşlarımızın baskılara karşı seslerine ses, nefeslerine nefes katacağız”

 

İstanbul: Bolu T Tipi Hapishanesi’nde tutsakların infaz memurları tarafından darp edilmesi, bugün Çağlayan adliyesi önünde yapılan basın açıklaması ile protesto edildi. İHD, TUAD, BDP, HDP ve Özgür Hukukçular Derneği (ÖHD) tarafından düzenlenen basın açıklamasına HDP İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan adayı Pınar Aydınlar ve HDP Bağcılar Belediye Eş Başkan Adayı Av. Fırat Epözdemir de katıldı.

Bijî berxwedana zindanan“, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur“, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganlarının atıldığı eylemde basın açıklamasını TUAD Yönetim Kurulu Üyesi Raziye Öztürk okudu. Öztürk; hasta tutsak Yılmaz Arslan’ın doktora çıkarılmamasını protesto eden koğuş arkadaşlarının A-Takımı denilen Robocop giysili polisler tarafından tutsakların hücrelerinin basıldığını aktararak, ‘bebek katilleri’ nidalarıyla yaklaşık 20 dakika darp edildiklerini belirtti.

Darp edildikten sonra tutsaklardan İsmail Kaya, Bilal Alantar, Resul Diril, Nurettin Karadaş’ın güvenlik odasına, Felemez Tekel, Yılmaz Arslan, Nihat Demirbilekli, Abdurrahman Karabulut ve Çerkez Birgin’in süngerli odaya götürüldüğünden konuşmasında bahseden Öztürk “Bu coğrafyanın tüm duyarlı barışseverlerini yüzlerini zindanlara dönmesini de ahlaki ve vicdani bir sorumluluk olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Özellikle Kürt siyasal rehinelere karşı getirilen bu insanlık dışı uygulamalara karşı sessiz kalmayacağımızı ve hesabını soracağımızı halkımıza ve kamuoyuna deklare ediyoruz” cümleleri ile konuşmasını sonlandırdı.

HDP İstanbul Büyükşehir Belediye Eş Başkan adayı Pınar Aydınlar da açıklamaya katılarak “Tutsakların nasıl katledildiğini 19 Aralık operasyonlarından biliyoruz. İçerde ve dışarıda bilinmelidir ki tutsaklarımız yalnız değildir” şeklinde konuşurken, İHD Cezaevi Komisyonu üyesi Neriman Çelik ise tutsakların ölüme terk edildiğini belirtti.

HDP Bağcılar Belediye Eş Başkan Adayı da olan Av. Fırat Epözdemir’in de söz alarak “Kürt halkının kırmızı çizgilerinden biri tutsaklardır. Tutsakları ezdirmeyiz. Barış görüşmelerine direnen paralel yapının tetikçileri kendilerini cezaevlerinde göstermektedir. Bu paralele yapılara karşı dimdik duracağız” dedi.

TUAD Başkanı Recep Belek’in; yaklaşık 35 yıldır Kürt halkı üzerinde yoğun bir tecritin olduğunu savunarak “Yoldaşlarımızın baskılara karşı seslerine ses, nefeslerine nefes katacağız” dediği açıklamanın ardından avukatlar hapishane yetkilileri ile ilgili suç duyurusunda bulunmak amacıyla adliyeye girdiler.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu