EkolojiGüncel

Yeryüzü Ekoloji Kolektifi kuruldu: Yaşam sürecek, sermaye yok olacak!

Ekolojik dengenin bozulmasının önlenmesi ve sermayenin doğaya verdiği zarara karşı mücadele etmek için, ekolojistler, ”Yeryüzü Ekoloji Kolektifi’ni kurdu.

Yeryüzü Ekoloji Kolektifi yayımladığı açıklamada, kuruluşunu deklare etti.

Açıklamada, ”Ekolojik dengelerdeki bozulma o hale geldi ki, başta insan olmak üzere, canlı yaşamın sürmesi tehlike altında. Canlı yaşam için vazgeçilmez olan ekolojik dengeler bozuluyor. Canlı yaşamın içinde gerçekleştiği biyosfer, kendisini var eden ekolojik dengelerin bozulması sonucunda, canlı yaşamı riske sokacak bazı dönüşümlere uğruyor” denildi.

‘İnsanın hassas yapısı kaybediliyor’

Solunan havayla insan yaşamını mümkün ve sağlıklı kılan hassas yapısının kaybedildiğini vurgulanan açıklamada, ”Fabrika bacalarından, termik santrallerden ve ulaşım araçlarından salınan gazlar atmosferi kaplayarak akciğerle ilgili her türlü ölümcül hastalığın hızla yayılmasını tetikliyor. Aynı gazların etkisiyle atmosferde oluşan bozulma, küresel ısınmayı devreye sokuyor” ifadelerine yer verildi.

‘Toprak ölüyor’

Toprağın aşırı yüklenmeden dolayı ortaya çıkan verimsizleştiği belirten açıklamada şunlara dikkat çekildi:

“Toprağı nadasa bırakmama sonucu oluşan tuzlanma, küresel ısınmanın sonucunda oluşan seller ve kuraklıklar, aküferlerin kuruması sonucunda sulanamama, GDO’lu tohumlamanın yarattığı kısırlaşma, sürekli azalan doğal bitki ve hayvan türlerinin besleyici desteğinden yoksun kalıp fakirleşme, artan oranda kullanılan bitki ve böcek zehirlerinin yarattığı tahribat, ormansızlaşma, erozyon, çölleşme, normal ve zehirli atıkların bazılarının toprağa boşaltılması ya da gömülmesinin yarattığı tahribat yeryüzündeki toprağı verimsizleştiriyor. Doğadaki canlı yaşamın zemini ve insani toplumsal yaşamın temel gereksinimi olan gıdanın en önemli kaynaklarından birisi olan toprak ölüyor!”

Kapitalizmin yapısal işleyişinin ekolojik yıkım yarattığı belirtilen açıklamada, Yeryüzü Ekoloji Kolektifi kuruluşunu şöyle açıkladı:

“Yeryüzü Ekoloji Kolektifi, eko-sosyalist bir hareket olarak yola çıkıyor. On yıllardır süregelen ekoloji mücadelesi içerisinde ortaya çıkan tüm hareketler ve ortak mücadele alanlarıyla dayanışmaya, mücadeleyi birlikte büyütmeye geliyoruz. Sermaye ilişkilerinin yeryüzündeki canlı yaşamı yok etmeye başlayan hareketine karşı, doğayı ve yaşamı savunacağız! Yaşam sürecek, sermaye yok olacak!”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu