GüncelManşet

(Yenilendi) TEDİ işçisinden uyarı “İşe geri almazsanız direnişe geçeriz”

İstanbul: TEDİ’nin işten çıkarılan işçiler için Topkapı’da bulunan TEDİ firmasına giden Limter-İş Sendikası üyesi işçiler ve sendika yöneticileri içeri alınmak istenmedi. Buna karşın ısrarla içeri giren işçiler “yer işgal ettikleri” gerekçesiyle firmanın bahçesinden çıkarılmak istendi.

TEDİ’de Tuzla ve Topkapı firmalarından işten çıkarılan 16 işçinin direnişi sürerken Limter-İş Sendikası’nın konu ile ilgili TEDİ firması ile görüşme talepleri karşılıksız kalınca sendikası üyesi işçiler ve yöneticiler TEDİ’nin Topkapı’da bulunan merkez firması önünde buluştular. İşçileri içeri almak istemeyen şirket yetkilileri “sadece 2-3 kişiyi, görüşme yapması için alabileceklerini” söylediler. İşçilerden Topkapı firmasında çalışan bir kişinin “Bu işçiler, bu firmanın işçileri, neden içeri almıyorsunuz” tepkileri üzerine şirket yetkilileri bu kez “Bak sen işinin başındasın, onlar işinin başında mı?” şeklindeki işçiler arasında ikilik çıkarma girişimleri yine işçilerin ısrarı karşısında boşa düştü. Tartışmaların ardından şirket yetkilileri firmanın kapısını açarak işçilerin firmanın bahçesine geçmelerine izin vermek zorunda kaldı.

 

“Biz derdimizi polise de, devlete de anlatırız”

Burada şirket avukatı ve şirket yöneticileri ile görüşme gerçekleştiren Limter-İş Sendikası Genel Başkanı Kamber Saygılı ve işçiler işçilerin çalışma koşulları ve işten çıkarılan işçilerin geri alınması ile ilgili görüşmek istediklerini söylediler. Saygılı’nın “kraldan çok kralcı davranıyorsunuz” dediği şirket avukatı, görüşmenin yapılabilmesi için işçilerin firma bahçesinin dışarı çıkması gerektiğini, aksi takdirde polis çağıracaklarını söyleyerek işçileri tehdit etti. “Biz derdimizi polise de, devlete de anlatırız” diyen işçiler ile şirket yetkilileri arasındaki görüşme yer yer gerginleşti.

İşçiler firma bahçesinin kendi alanları olduğunu belirtirken şirket yetkilileri kimi zaman araç geçişlerini bahane ederek “sizin kimseyi rahatsız etmeye hakkınız yok” şeklinde karşılık verdi. Kimi zaman da “Onların görev yerleri burası değil, benim yerimi işgal ediyor” diyerek işçilerin firma bahçesinde oturmalarını istemediğini söyledi.

İşçiler ve sendika yetkilileri amaçlarının sorun çözmek olduğunu, işçilerin dışarı çıktığı durumda dahi sorun olduğunda, görüşmelerden olumlu sonuç çıkmadığında gerekirse duvarlardan atlayarak içeri girebileceklerini söyleyince işçileri polis çağırmakla tehdit eden şirket yetkilileri kendilerinin tehdit edildiğini iddia etti. İşçiler firma bahçesinden ayrılırken sendika yöneticileri ile şirket yetkilileri görüşmeye geçti.

 

“İşe geri alım olmazsa direnişe geçeceğiz”

Limter-İş Genel Başkanı Kamber Saygılı, Limter-İş Genel Sekreteri Hakkı Demiral ve işçilerden oluşan heyet işçilerin taleplerini iletmek üzere firma yetkilileri ile görüştü. Görüşme sonrası açıklama yapan Saygılı, işten çıkarılan işçilerin geri alınması, servis hizmeti ve maaşlara uygulanan kesintilerin ödenmesi taleplerini ilgililere ilettiklerini ve yetkililerin talepleri değerlendirip kendilerine dönüş yapacaklarını söyledi. Saygılı, işten çıkarılan işçiler işe alınmazsa direnişe başlayacaklarını belirtti.

 

{gallery}tedi iscisinden uyari{/gallery}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu