GençlikGüncel

YDG kampanya çalışmalarının startını verdi: Geleceği Zenginlere Yedirmeyeceğiz

Yeni Demokrat Gençlik yapmış olduğu açıklama ile ''Geleceği Zenginlere Yedirmeyeceğiz!'' şiarıyla bir kampanya başlattığını duyurdu.

Yeni Demokrat Gençlik (YDG) internet sitesinde yayımladığı bir açıklama ile yeni bir kampanya sürecini başlattığını duyurdu.

”Geleceği Zenginlere Yedirmeyeceğiz!” şiarıyla gerçekleştirilecek olan kampanya için YDG, genç işsizliği, emeğin değer kaybını, gençliğin geleceğinin giderek belirsizleşmesini gündeme taşıyacağını belirtti.

YDG tarafından yapılan açıklamada, ekonomik eşitsizliğe ve yoksulluğu vurgu yapılarak şu ifadelere yer verildi:

”Egemenlerin Sanayi 4.0 ya da Endüstri 4.0 olarak adlandırdığı üretim araçlarının “akıllılaştırılması” süreciyle makinalar, emeğin daha rutin olduğu alanlardan daha karmaşık olduğu alanlara doğru yayılmaktadır. Bu süreç mevcut kapitalist düzende sermayedarların sermayelerini büyütürken emeği değersizleştirmekte ve böylece halkı bir bütün yoksullaştırmaktadır. Dünyadaki, tüm insanlığın yaratmış olduğu servetin bölüşümünü tek ellerde daha fazla toplamakta, eşitsizliği daha fazla derinleştirmektedir. Bu düzene mahkum olduğumuz, bu düzeni değiştirmediğimiz sürece gençliği ilk elden işsizlik ve daha sonra derin bir yoksulluk beklemektedir. Nitekim bugün, emeğimizi yok pahasına satma “fırsatını” yakalamamız bile bir lüksmüş gibi pazarlanmaya çalışılmaktadır.

“Geleceği Zenginlere Yedirmeyeceğiz” kampanyası sürecin bu gerçekliğine karşı gençliğin devrimci bir yol haritasıyla örgütlenmesini amaçlamaktadır.”

Bir tarafta multi milyonerler bir tarafta sefalet

Yapılan açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

”Zenginliklerine zenginlik katmak isteyenlerin düzeninde yaşadığımız için artan genç işsizliğe; tüm şartların sadece sermayenin isteklerine göre düzenlendiği için geleceğimizin günden güne belirsizleşmesine; öğrenciysek aldığımız eğitimin, çalışıyorsak emeğimizin beş para etmemesine; çok yönlü ideolojik saldırılar karşısında gençliği – kendimizi bir özne değil de bir nesne gibi görmemize neden olan ve bunun sonucunda bizi kendi sorunlarımıza dahi yabancılaştıran yozlaştırmaya karşı geleceği kazanmak için itirazı olan her genç, kampanyamızı güçlendirmeye katılmalıdır.

Şu anı onlar belirliyor olabilir, fakat gençlik ise yarın yaşamın her alanına dağılarak geleceği belirleyecektir. Bunun için onların her gün ölüm, yoksulluk kitlesel zorunlu göç, bir tarafta multi-milyoner bir tarafta sefalet üreten bu bozuk düzenlerini temellerinden sarsmalıyız.”

Kampanyanın ilham kaynağı: Ali el Hemdan, Furkan Celep ve Sibel Ünli

Kampanyamız ilhamını ve cesaretini, 20 yaşının altında olmasına karşın, sokağa çıkmanın yasak olduğu saatlerde, çalışmak zorunda olduğu için sokakta olan ve bu nedenle polis kurşunuyla öldürülen Suriyeli genç Ali el Hemdan’dan, “Bir araba, bir ev uğruna yıllarımı harcamak istemiyorum” diyerek intihar eden Furkan Celep’ten, İstanbul Üniversitesi öğrencisiyken ve üniversitede yemekhane eylemleri sürdüğü sırada geçinemediği için yaşamına son vermek zorunda kalan Sibel Ünli’den, almaktadır.

Ve diyoruz ki, yaşamlarımız bir hiç uğruna heba olmak zorunda değil; açlığa, yoksulluğa, işsizliğe, hiçliğe, ölüme mahkum değiliz.

Mevcut düzenin süslü, gösterişli, şatafatlı paketlerinin içerisinde bizi bekleyen çürümüşlüğe, çöplüğe, yoksulluğa mahkum değiliz.

Birlikte, örgütlü, ısrarlı ve bilinçli bir çalışma ile neler yapabileceğimizi, bu kötü gidişatı nasıl tersine çevirebileceğimizi, baldırı çıplakların, çapulcuların, ibnelerin, kadınların gerçek gücünün aslında nelere kadir olduğunu gösterebiliriz.

Açıklamanın tam metni için tıklayınız.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu