GençlikGüncel

YDG: Geleceği kayyumlara yedirmeyeceğiz, tüm kayyumlar gidecek!

Yeni Demokrat Gençlik, Melih Bulu'nun görevden alınmasına ve devam eden direnişe dair açıklama yaptı

Yeni Demokrat Gençlik (YDG), kayyum rektör Melih Bulu’nun görevden alınmasına ve devam eden Boğaziçi direnişine dair açıklama yaptı.

Bulu’nun kayyum rektör atanmasının ilk gününden itibaren ülkenin dört bir yanında direnişin yükseldiğine dikkat çekilen açıklama şu sözlerle başladı:

“Boğaziçi direnişi olarak başlayan süreç, ortaya koyulan dayanışma ve mücadeleyle kısa zamanda geniş kitleleri harekete geçirdi. Pandemiyle birlikte derinleşen geleceksizliğe karşı mücadele dinamiği ortaya çıkardı. Direniş başladığı günden bu yana kendi sınırlarını aşan, sesinin ulaştığı tüm üniversitelerde, belediyelerde bir direniş odağı oluşturdu. Devletin hedef gösterme, işkence, gözaltı ve tutuklama saldırılarına karşı ortaya koyulan dayanışmayla hem öğrencilerin hem halkın bir mücadele mevzisi ortaya çıktı. Üniversitelere atanan kayyumlar devletin yönetme krizini faşizmi derinleştirerek aşma çabasının sonucu olarak toplumun tüm kesimlerine uyguladığı saldırıların gençlik özgülündeki bir parçasıdır. HDP’li belediyelere, STK’lara, üniversitelere atanan kayyumlarla halkın, özelde gençliğin iradesine saldıran devlet, bugün bu iradeye takılmıştır. Direnişin ve gençliğin iradesinin 6 ayda kırılacağını iddia eden Melih Bulu direnişin sonucu olarak görevden alınmıştır.”

“Tüm kayyumlar gidecek şiarını her alanda yükseltmeyi sürdüreceğiz”

Açıklamanın devamında HDP’li belediyelere atanan kayyumların yerlerini korurken Bulu’nun görevden alınmasını devletin açığa çıkan dinamiği sönümlendirme amacıyla yapıldığının altını çizen YDG, şunları söyledi:

“Devlet İstanbul Sözleşmesi’nden çekilerek direniş boyunca hedef aldığı kadınların ve LGBTİ+’ların kazanımlarını gasp ederken, çeteler eliyle HDP il-ilçe binalarına yönelik saldırılar organize ederken, HDP’nin kapatılması davasıyla doğrudan örgütlenme hakkını gasp etmeye ve demokratik mevzileri ortadan kaldırmaya odaklanırken işçi ve emekçileri Kod-29’la, polis saldırılarıyla bastırmak isterken, doğayı talan ederek köylünün yaşam alanlarını hedef alırken gençliğin direnişini kırıntılarla bastırmak istemektedir. Bugün devlet yeni saldırılarla yaşam alanlarımızı hedef alırken ortaya koyduğumuz direnişin, kırıntıyla sönümlenmesini bekleyen AKP-MHP iktidarı hayal kurmaktadır. Çünkü 6 ayı aşan direniş öğretmiştir ki, faşizm her alanda kazanımlarımızı hedef alırken durmak bizler için geleceğimizin, özgürlüğümüzün, yaşamımızın çalınmasından başka anlam ifade etmemektedir. Sadece haklarımızı korumak, kullanmak için değil aynı zamanda haklarımızı genişletmek için sokaklardayız. Bizler bu kazanımı Melih Bulu’ya karşı başlatılan direnişin üniversitelerde, belediyelerde, STK’larda tüm kayyumlara karşı mücadeleye dönüşme iradesini ortaya çıkarmak zorundayız.”  

YDG, devam eden direnişin asıl hedefinin kayyum politikası olduğunu da vurgulayarak açıklamayı şöyle sonlandırdı:

“Tam da bu anlayışla direnişlerin güçlendirilmesi ve yaygınlaştırılması görevi önümüzde durmaktadır. Faşizmin kazanımları bir çırpıda gasp ettiği gerçeklik bizlere direnişlerin soluksuz ve sınırsız olmasını koşullamaktadır. Meşruluğumuz temel dayanağımızdır. Bu bilinçle geleceği kayyumlara yedirmemek için ‘tüm kayyumlar gidecek’ şiarını her alanda yükseltmeyi sürdüreceğiz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu