Güncel

YDG: Bütüncül bir devrimci duruşun simgesi Kaypakkaya yoldaş ölümsüzdür!

Yeni Demokrat Gençlik (YDG) İbrahim Kaypakkaya'nın katledilişinin 47. yılın vesilesiyle bir açıklama yaptı.

YDG tarafından yapılan açıklamada, “Katledilişinin 47. Yılında komünist önder İbrahim Kaypakkaya’yı anıyoruz. Aradan geçen yarım asra yakın zaman diliminin ardından Kaypakkaya yoldaş tezleriyle rehber olmaya, pratik devrimciliğiyle yol göstermeye, toplumun bütün katmanlarında yaşanan direnişlerde büyüttüğü politik devrimciliğiyle bilincimizi aydınlatmaya devam ediyor” sözleriyle başladı.

Açıklamanın devamında, 68 gençlik hareketinden doğan ve toplumun bütün katmanlarına işleyen, toplumsal bütün hareketlenmelere gençliğin dinamizmini taşıyan Kaypakkaya yoldaş, en çokta gençlik için bütüncül bir devrimci duruşu ifade etmekte olduğu dile getirilerek,  “Sınıf mücadelesinin güncel durum tespitinden, kitlelerin dinamik kesimlerinin analizine; bunlardan politik bir eksen oluşturma ve pratiğe geçmeye varan, pek çok noktada bizler için karmaşık gelen, devrimci öznenin misyonunun bütünsellik oluşturduğu bir önder olarak Kaypakkaya yoldaş ufkumuzu büyütmeye devam ediyor” denildi.

Açıklamanın devamında, “Bugün toplumsal hareketlenmeleri etkileyen ve belirleyen bir dizi değişimin yaşandığı bir aralıktayız. Bu aralıktan güçlenerek çıkmanın yolunu, Kaypakkaya yoldaşta vücut bulan pratik-politik devrimciliği yaşama geçiren bir eksen oluşturma biçiminde somutlayabiliriz.

Canlı, değişen, yenilenerek ilerleyen bir ruh; verili koşullarda bilimsel değerlendirmeler paralelinde açığa çıkan pratik bir hat, kitlelerden beslenen ve nihayetinde kitlelerle buluşan politik bir eksen oluşturmayı gençliğin ihtiyacı olarak tanımlıyoruz.

Bu ekseni oluşturmanın koşulunu Kaypakkaya yoldaşın felsefik yaklaşımında, bilimsel yönteminde yaratabileceğimize inanıyoruz. Kaypakkaya yoldaşın güncelliği etrafında dönen çeşitli tartışmaların bizim için karşılığı burada düğümleniyor.

Bugün gençlik hareketleri açısından hakim olan dar deneyci, propagandist, sol söylemlere sıkıştırılmış siyaset yapma çizgisinden bu yolla uzaklaşılacağını biliyoruz. Parçalı ve sadece bu anın popülist duygularına hitap eden politikaların büyük gelecek düşlerimizi karşılamaya yetmeyeceğini biliyoruz” denildi.

“Kaypakkaya yoldaşı 47. ölümsüzlük yılında anarken de çıkış noktamız bu bilinçle olacak”

YDG, “Bütünlüklü politikalar ve buna bağlı bir hareket tarzı geliştirme, toplumun bütün katmanlarında biriken ve yer yer açığa çıkan enerji ile buluşma, toplumsal bütün hareketleri parçalı ele almaktan sıyrılarak geniş perspektifli bir bakış açısı geliştirme, gelişecek yeni durumlar karşısında hızlıca uyum yakalayabilecek bir örgütsel şekilleniş yaratmayı “büyük düşler” kurmanın ön koşulu sayıyoruz” dedi.

“Bunu başarabilme gücünü de Kaypakkaya yoldaştan alıyoruz”

Açıklamada son olarak, “Ölümsüzlüğünün 47. Yılı vesilesiyle; söylediklerimiz ile yaptıklarımız arasında uyum yaratma, değişimin dinamiklerine odaklanarak onun görüşlerini toplumsallaştırma, değişim ve gelişimin motor gücü olma sözümüzü gençlik olarak yineliyoruz” şeklinde bitti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu