Güncel

YÇKM: Baskılar, Engellemeler, Tutuklamalar Sanatımızı Engelleyemez!

Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi(YÇKM) çalışanlarının tutuklanması dolayısıyla bir açıklama yayınladı. Açıklamada, Berivan, Duygu ve Onur, kültür merkezimizin emekçileridir. Bizler halkın sanatçısı olarak ‘halkın yanında olmak’ ilkesinden bugüne kadar ödün vermedik, bundan sonra da yaşamın her alanında halkımızın yanında olmaya devam edeceğiz denildi.

H.Merkezi: Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi(YÇKM) çalışanlarının tutuklanması dolayısıyla bir açıklama yayınladı. Açıklamada, Berivan, Duygu ve Onur, kültür merkezimizin emekçileridir. Bizler halkın sanatçısı olarak ‘halkın yanında olmak’ ilkesinden bugüne kadar ödün vermedik, bundan sonra da yaşamın her alanında halkımızın yanında olmaya devam edeceğiz denildi.

Açıklama şöyle;

“OHAL ilan edildiğinden beri toplumsal muhalefet üzerindeki baskılar giderek artarken, giderek sıradanlaşan bir şekilde her gün işçiler, köylüler, emekçiler, sendikacılar, avukatlar, akademisyenler, sanatçılar, kadınlar, öğrenciler ile halkın devrimci, demokratik örgütlü güçleri “terör örgütü” klişesi altında gerçekleştirilen siyasi operasyonlara maruz bırakılmaktadır. Tek dil, tek din, tek bayrak söylemleri altında ülkemiz hapishaneleri, binlerce siyasi tutsakla dolmuş ve yeni hapishaneler hızla inşa edilmeye başlanmıştır.

Bu kapsamda sistemin sanata ve sanatçılara yönelik saldırıları da devam etmektedir. Birçok kültür merkezi kapatılarak, birçok yazar, müzisyen, edebiyatçı ve aydın gözaltına alınmıştır. Yaklaşık iki ay önce SMF’ye yönelik yapılan siyasal operasyonda Grup Munzur vokalistlerinden Onur Yanardağ gözaltına alınmış ve tutukluluğunun devamına karar verilmişti.

Geçtiğimiz hafta ise SMF’ye yönelik 14 kişinin gözaltına alınarak 8 kişinin tutuklandığı yeni bir siyasal operasyon daha gerçekleştirildi. Bu operasyonda, kültür sanat alanındaki çalışmalarında kaynağını; ezilen halkların haklı mücadelesinden alan, sanatını; sömürüye, haksızlığa, gericiliğe, cinsiyetçiliğe, homofobiye, ırkçılığa, şovenizme, feodalizme ve kapitalizme karşı isyanın estetik ifadesi olarak gören Kültür Merkezimizin bünyesinde yer alan Sancı Kültür Sanat Edebiyat Dergisi yazı kurulu üyemiz Duygu Kıt ve Grup Munzur Kolektifi içerisinde yer alan Berivan Gülen de gözaltına alındı ve dün tutuklandı.

Berivan, Duygu ve Onur, kültür merkezimizin emekçileridir. Bizler halkın sanatçısı olarak ‘halkın yanında olmak’ ilkesinden bugüne kadar ödün vermedik, bundan sonra da yaşamın her alanında halkımızın yanında olmaya devam edeceğiz.

Hukuk dışı gerekçeler ve polis fezlekeleriyle kültür merkezimiz ve kültür merkezimizde çalışmalar yürüten birimlerimiz hedef gösterilmeye çalışılmaktadır. Berivan, Duygu ve Onur 15 yaşında katledilen Berkin Elvan’ın cenazesine, hasta tutsakların tahliyesi için basın açıklamalarına, İbrahim Kaypakkaya anmalarına, Gazi Katliamı anmasına ve 1 Mayıslara katıldıkları gerekçesiyle tutuklandılar. Bizler buradan tekrar beyan ediyoruz: 1 Mayıs’a katılmak, Gazi Katliamı ve İbrahim Kaypakkaya anmasına katılmak, Berkin Elvan’ın cenazesine katılmak, emekçiler, kadınlar, LGBTİ’ler ve tüm ezilenler için, eşit ve özgür bir dünya için mücadele etmek, sosyalist olmak suç değildir!

Yaşadığımız coğrafyada dünden bugüne birçok sanatçı halktan yana ürettiği eserlerinden kaynaklı gözaltına alındı, yıllarca hapishanelerde kaldı, sürgünde yaşamını kaybetti. Biz bu mücadelenin devamcıları olarak diyoruz ki: insanlığın özgür ve eşit geleceğinde izi ve sözü kalacak olan bizleri hapishanelere atanlar değil, halktan yana üreten sanatçılar ve onların sanatı olacaktır.

İçinde yaşadığımız sömürü düzenine ve onun gerici burjuva kültürüne karşı alternatif olmaya çalışan bizler biliyoruz ki iyiye ve güzele dair olan her şeyi yakıp-yıkan talan eden bu düzen sonunda kendi tükenişini de hazırlamaktadır.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu