GüncelManşet

Yazıişleri Müdürümüze savcıdan “rüşvet öde, cezadan kurtul” soruşturması!

H. Merkezi: Halihazırda tutuklu bulunan gazetemizin yazıişleri eski müdürü Aslı Ceren Aslan hakkında adeta “rüşvet öde, cezadan kurtul” soruşturması açıldı. Avukatlar itiraz ettikleri soruşturmaya ilişkin “gazetenin aynı sayısına aynı suçlamalarla iki ayrı soruşturma yürütülmesinin hukuka aykırı olduğunu” yorumunda bulundular.

Şubat ayında haber takibi için sınırı geçmeye çalıştığı sırada darp ve cinsel işkence edilerek gözaltına alınan ve tutuklanan gazetemiz yazıişleri eski müdürü Aslı Ceren Aslan hakkında gazetemizin aynı sayısına ve aynı suçlamalarla bir soruşturma daha açıldı. Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bir gazete okurumuzun gazetemizi aldığı sırada gözaltına alınması sonrası açılan soruşturmada, savcılık, Aslan’dan “ön ödeme” talep etti!

 

“Rüşvet öde, cezadan kurtul” soruşturması

10 Mart günü avukatlarına tebliğ edilen “ön ödeme emri” ile Aslan’ın 20 bin TL’lik “para cezasını” 10 gün içinde ödemesi durumunda hakkında kamu davası açılmayacağı, ödenmemesi durumunda ise kamu davası açılacağı ve bu davadan “ceza” çıkması durumunda yarı oranında artırım uygulanacağı belirtilmiştir. Savcılık yazıişleri eski müdürü Aslan’dan açıkça rüşvet istemekte, ödemediği durumda ise hakkında çıkabilecek “cezanın katlanacağı” tehdidinde bulunmuştur!

 

“Aynı sayıya aynı suçlama ile iki ayrı soruşturma yürütülemez”

Savcılığın “ön ödeme emri”ne itirazda bulunan Aslan’ın avukatı, hakkında soruşturma açılan gazetemiz sayısına daha önce de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma açıldığını, bu soruşturmanın da gazete sayılarımız hakkındaki diğer soruşturmalarla birleştirildiğini belirterek yargılamanın devam ettiğini hatırlattı.

Avukatı, Aslan hakkında “gazetenin aynı sayısına aynı suçlamalarla iki ayrı soruşturma yürütülmesinin hukuka aykırı olduğuna” dikkat çekti.

 

“Dava süresi dolmuştur”

Aslan’ın avukatı, gazetenin aynı sayısı hakkında başka bir dava mevcut olmasa dahi, gazetenin bu sayısı hakkında açılabilecek dava süresinin dolmuş olmasından kaynaklı müvekkilinin cezai sorumluluğunun olmayacağını da hatırlattı.

Basın Kanunu’nun 26. Maddesinde geçen “Basılmış eserler yoluyla işlenen veya bu Kanunda öngörülen diğer suçlarla ilgili ceza davalarının bir muhakeme şartı olarak, günlük süreli yayınlar yönünden dört ay, diğer basılmış yayınlar yönünden altı ay içinde açılması zorunludur” ibaresine atıfta bulunulan itiraz dilekçesinde, gazetemizin 79. sayısı (Nisan 2016) üzerinden dava açılmasının mümkün olmadığı belirtilmiştir. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu