Kadın

İşkenceyi “yeterli” görmeyen mahkemeden; Yasemin’e 15 yıl hapis cezası

Özsavunma hakkını kullanarak kendisine şiddet uygulayan eski eşini öldüren Yasemin Çakal’ın bugün istinaf duruşması görülüyor. Savcı Yasemin’in gördüğü şiddeti “yeterli” bulmayarak cezalandırılmasını istedi.

H. Merkezi: Özsavunma hakkını kullanan Yasemin Çakal’ın bugün (9 Nisan), İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi’nde istinaf duruşması görülüyor.

Kendisine fiziksel şiddet uygulayan ve cinsel saldırıda bulunan eşi Özkan Kaymaklı’yı meşru savunma hakkını kullanarak öldüren Yasemin Çakal, 2014 yılından bu yana tutuklu yargılandığı davanın 4 Temmuz 2017 tarihindeki karar duruşmasında tahliye edilmişti.

Mahkeme, Çakal hakkında “Meşru savunmada mazur görülebilecek heyecan, korku ve telaşla sınırı aşması sonucunda eylemi gerçekleştirildiği kabul edildiğinden, ceza verilmesine yer olmadığına” karar vermişti.

Ceza verilmemiş olsa da Çakal’ın beraat etmesi gerektiğini söyleyen avukatlar, İstinaf Mahkemesi’ne başvuru yapmıştı.

Özkan Kaymaklı’nın ailesi ise ceza verilmesi istemiyle İstinaf Mahkemesi’ne başvuru yapmıştı.

 

Yasemin dün yalnızdı, bugün ise pek çok kadın var!

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi’nde bugün görülen duruşmaya Yasemin, ve ona destek için gelen çok sayıda kadın örgütü ve feminist avukat katıldı.

Duruşmada ilk olarak savcının mütalaası istendi. Savcı mütalaasında; Yasemin’in eski eşinden gördüğü şiddeti “yeterli” bulmayarak Yasemin’in cezalandırılmasını talep etti.

Avukatlar ise savunma yaparak, “Yasemin hayatta kalmak için öldürmek zorunda kalmıştır ve meşru müdafaa sınırları içinde kalmıştır. Yasemin dün yalnızdı ancak bugün bu salonu dolduran pek çok kadın var vereceğiniz karar bu nedenle de çok önemli.”  dedi. Avukat Selmin Cansu Demir, Çakal’ın özsavunma hakkını kullanmasaydı bugün hayatta olmayacağına dikkat çekti ve “Sığınma evine başvuran çok defa koruma kararı alan Yasemin’in başka şansı kalmamıştı” dedi.  Avukat Meriç Eyüpoğlu ise görülen davanın sadece Yasemin Çakal ve onunla aynı durumda olan kadınlar için değil bütün kadınlar için önemine dikkat çekti. Eyüpoğlu, “Bizim bir sloganımız var, ‘erkek adalet değil gerçek adalet’ diye. Erkeklerin sadece kravat taktığı için indirimler aldığı kararların karşısında, buradan gerçek bir adalet istiyoruz” ifadesini kullandı. Avukatların savunmaları devam ediyor.

 

“Kendimi ve çocuğumu korudum”

Avukatların savunmasının ardından söz alan Yasemin Çakal, “Böyle olmasını istemezdim. Kimseyi bilerek ve isteyerek öldürmedim. Kendimi ve çocuğumu korudum. Beraatimi isterim” dedi.

Verilen aranın ardından mahkeme heyeti, Yasemin Çakal’a sistematik işkence uygulayan ve oğlunu öldürmek üzere olan Özkan Kaymaklı’’nın neden öldürüldüğüne değil öldürüldüğüne odaklandı. Çakal’ı ağırlaştırılmış hapis cezasına çarptı. Yasemin Çakal’ın haksız tahrik nedeni ile tahrikin ağırlık derecesine göre cezası 18 yıla, mahkemede hal ve tavrından dolayı da 15 yıla indirildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu