Güncel

“Xalepçe katliamının hesabı sorulacak”

Mersin: BDP Mersin il örgütü, Federal Kürdistan Bölgesi’nin Halepçe kentinde 16 Mart 1988 tarihinde Irak rejimi tarafından gerçekleştirilen Halepçe katliamını il binası önünde yaptığı basın açıklaması ile kınadı.

Açıklamaya BDP PM Üyesi İnan Kızılkaya, BDP Mersin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Av. Bedri Kuran, Akdeniz Belediye Başkanı ve Eş Başkan Adayı M. Fazıl Türk ile Yüksel Mutlu‘nun bulunduğu çok sayıda kişi katıldı. BDP İl Eş Başkanı Halis Değer, Xalepçe katliamının insanlığın tanık olduğu uluslararası bütün güçlerin suç ortaklığı yaptığı bir katliam olduğunu söyledi. 

 

“Bul zulmü unutmayacağız”

Xalepçe’de binlerce yaşlı, genç, çocuk ve kadının vahşice katledildiğine işaret eden Değer, “Binlerce Kürt kimyasal silahlar ile katledilmiştir. Halepçe adeta yerle bir edilmiştir. Halepçe katliamı bütün Kürtlerde derin bir acıya neden olmuş, kalplerinde derin bir yara açmıştır. Biz Kürtler tarih boyunca bize yapılan zulmü unutmadık, unutmayacağız. Bu tür olayların yaşanmaması için bütün gücümüz ve inancımız ile karşı koyacağız” diye konuştu.

Ortadoğu’nun dört parçasında yaşayan Kürtlerin sorunlarının ortak olduğunu vurgulayan Değer şunları söyledi: “Halkımızın bugün ulaştığı bilinç, birlik ve özgürlük düzeyi, Kürtler üzerinde uygulanan tüm katliam sürgün ve yok sayma politikalarını boşa çıkaracaktır. Kürdistan halkı Halepçe, Enfal, Zilan, Koçgiri ve Doğu Kürdistan’da gerçekleştirilen hiçbir katliamı unutmayacak, uluslararası alanda da bunların bir soykırım suçu olarak tanınması için mücadelesini sürdürecek, bu tarihsel barbarlıkların hesabı sorulacaktır.” 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu