Güncel

Cumartesi Anneleri Hayrettin Eren için adalet istedi

Cumartesi Anneleri, adalet taleplerinin 817. haftasında 40 yıl önce 21 Kasım 1980'de gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Hayrettin Eren için adalet istedi.

Yaptığı konuşmada kardeşi Hayrettin’in güzel bir dünya kurmak, gelecek nesillere güzel bir yaşam bırakmak istediğini söyleyen kardeşi Cemile  Eren, “Bunu bir suç saydılar. Bunlar suç değildir. Anneleri, babaları acılar içinde bıraktılar. Babam ve annem son nefesine kadar Hayrettin dediler” ifadelerini kullandı. Cemile Eren, yıllardır adalet taleplerini dile getirdikleri Galatasaray Meydanı’nın kendilerine yasaklanmasına dair de konuştu. Eren, “Vicdanları rahat mı? Geceleri uyuya biliyorlar mı? Çocuklarına torunlarına yaptıkları işkenceyi anlatabildiler mi? Anlatamazlar. Çünkü torunları kendilerinden hesap soracak.” dedi.

“Hakikate ulaşana kadar susmayacağız.”

Kardeşi Faruk Eren ise şunları kaydetti:

“Cumartesi Anneleri’nin hakikat ve adalet arayışları dikkate alınmadığı için ülke bu halde. Artık ülkenin her kesiminden ve her yerinden adalet çığlığı yükseliyor. Bu sese kulak verilseydi, bu kadar adaletsizlik yaşanmazdı. Cumartesi Anneleri’nin talebi karşılanana, adalet sağlanana, hakikate ulaşana kadar susmayacağız.”

Kardeşlerden İkbal Eren Yarıcı da” Cumartesi Anneleri’yiz. Sırtımızı kimseye dayamadık. Sadece birbirimize yaslanarak, sizin kaybettiğiniz sevdiklerimiz için adalet arıyoruz. Eğer biz terörist olsaydık, dönemin başbakanı bugünün Cumhurbaşkanı annelerimizle görüşme talebinde bulunmazdı. ‘Sizin sorununuz, benim sorunum’ demezdi; ‘sorunlarınızı çözeceğim’ diye söz vermezdi. Bu annelerden biri de benim annem Elmas Eren’di” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Yarıcı, “Annelerimize verdiğiniz sözü tutun. 40 yıl önce gözaltına aldığınız Hayrettin Eren’e ne yaptığınızı açıklayın. Faillerini cezasızlık zırhı ile korumaktan vazgeçip, yargılanmalarının önünü açın” diyerek adalet talebini yineledi.

Eren Ailesi’nin avukatı olan İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin ise yaptığı konuşmasında, Hayrettin Eren’in gözaltına alınması ve sonrasına dair hukuki süreci anlattı.

“Eren ailesi üç kuşaktır Hayrettin’i ve adaleti arıyor”

Haftanın basın metnini ise, Hayrettin Eren’in yeğeni Işık Su Eren okudu.
“12 Eylül darbe koşullarında hakkında arama kararı vardı. 21 Kasım 1980 tarihinde otomobili ile İstanbul Saraçhane’ye gitti. Burada buluştuğu arkadaşı ile birlikte gözaltına alındı. Hayrettin, arkadaşı ve otomobili  önce Karagümrük Karakoluna, oradan da Gayrettepe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü” diyerek sözlerine başlayan Işık Su Eren, Gayrettepe Siyasi Şube’nin bodrum katında ağır işkence altındayken, kapıda bekleyen annesine ‘gözaltında böyle biri yok’ denildiğini, annesinin emniyetin bahçesinde duran otomobili gösterip, “Oğlumun arabası burada kendisi nasıl yok?” diye ısrar etmesi sonucu tartaklanarak dışarı atıldığını, daha sonra bu arabanın da kaybedildiğini belirtti.
Hayrettin’i gözaltına alınırken, karakolda tutulurken ve Siyasi Şube’de iken gören çok sayıda tanığın olduğunu sözlerine ekleyen yeğen Eren, ancak buna rağmen gözaltına alındığının inkar edildiğini ifade etti.
Işık Su Eren, “Eren ailesi üç kuşaktır Hayrettin’i ve adaleti arıyor” sözleriyle adalet istedi.
Açıklama için TIKLAYINIZ!
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu