Güncel

Van’da engellemelere rağmen 1 Mayıs kutlaması gerçeleşti

Van'da Musa Anter Parkı'nda yapılacak 1 Mayıs açıklaması polisler tarafından engellendi. Polis HDP'lilere saldırdı. Saldırıya rağmen Cumhuriyet Caddesi'nde basın açıklaması yapıldı.

Van’da KESK, DİSK, TMMOB, Van-Hakkari Tabip Odası tarafından 1 Mayıs’a ilişkin Musa Anter Parkı’nda yapılmak istenen basın açıklaması polis tarafından engellendi.

Açıklama öncesinde DİSK binasında bir araya gelen emekçiler, buradan yürüyerek Musa Anter Parkı’na gitmeye hazırlanırken polisler bina önünde barikat kurarak çıkışları engelledi. Uzun süren tartışmaların ardından emekçiler Cumhuriyet Caddesi’nde açıklama yaptı.

Emekçilere destek vermek amacıyla HDP İl Örgütü’nden Cumhuriyet Caddesi’ne yürüyen HDP’lilere ise polis müdahale etti. HDP Milletvekilleri Murat Sarısaç, Nuran İmir ve Habip Eksik’in de bulunduğu grubun yürümesine izin vermeyen polis, çıkan tartışma sonrası HDP’lilere saldırdı. Çevredekiler polislere tepki gösterirken, HDP’liler 1 Mayıs açıklamasının yapıldığı Cumhuriyet Caddesi’ne geçti.

Emek Platformu adına açıklamayı Van-Hakkari Tabip Odası Başkanı Hüseyin Yaviç okudu. Baskılara rağmen umudu büyüttüklerini söyleyen Yaviç, “Çürümüş düzene karşı yeni bir düzen için, yeni bir başlangıç için yan yanayız” dedi.

İktidarın “tam kapanma” ile birlikte işçi sınıfı, halk sağlığı ve gelirini değil sermayenin çıkarlarını korumaya çalıştığını ifade eden Yaviç, çalışanların hastalanmaya, işsizleri ise açlığa mahkum edildiğini vurguladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu