Kültür&Sanat

Van’da ‘Arjen Arî Şiir Gecesi’ paneli düzenlenecek

Arjen Arî’nin tüm şiirleri ilk kez bir set olarak basıldı. Bu nedenle Van'da panel düzenlenecek.

2012’de yakalandığı kanser hastalığı nedeniyle hayatını kaybeden ve ardında önemli bir edebi külliyat bırakan modern Kürt edebiyatının en önemli şairlerinden Arjen Arî’nin tüm şiirleri ilk kez bir set olarak basıldı. Bu nedenle 1 Aralık’ta saat 18.00’de Van’da bir panel düzenlenecek. Panelde Arjen Arî’nin şiir anlayışı, Kürt edebiyatındaki önemi ve aydın kimliği tartışılacak.

Tüm şiirleri ilk kez bir arada yayımlandı

Sor Yayınları ve Dilop Dergisi tarafından düzenlenecek olan panele konuşmacı olarak yazar-şair Mihemed Ronahî,  yazar Omer Dilsoz ve Sor Yayınları ile Dilop Dergisi temsilcisi Reşo Ronahî katılacak. Panelde müzisyen Bêkes Nûrî Abdal da sahne alacak.

Arjen Arî’nin şiirlerini yayımlayan Sor Yayınları temsilcisi Reşo Ronahî “Ölümsüz şairin tüm şiirlerini ilk kez yayımlamaktan onur duyuyoruz. Yine geçen yıl aynı tarihte, düzenlediğimiz panelde kamuoyuna Arjen Arî’nin şiirlerini yayımlayacağımızı söylemiştik. Bir yıl sonra aynı tarihte, aynı şehirde, şairin tüm şiirlerini yayımlamış olarak bu paneli düzenliyor olmamız da bizim için ayrıca anlamlı” dedi.

Van ve çevresinde yaşayan tüm okurları etkinlikte görmekten mutluluk duyacaklarını belirten Ronahî, “Böylesi baskıcı bir süreçte şiiriyle bize direnme umudu aşılayan Arjen Arî’ye sahip çıkma, mirasını sürdürme çağrısı yapıyoruz” dedi.

Katılım göstermek isteyenler Sor Yayınları’nın ve Dilop Dergisi’nin sosyal medya hesaplarından da etkinlik afişine ulaşabilir. (Kaynak: Gazete Duvar)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu