GüncelManşet

Urfa’da kadın tutsaklardan Ocak ayı için ortak etkinlikler

Urfa: Pamuk ipliğini çelikleştirenlerin soluksuz mücadelesi sürerken, bu mücadele kızıllaşan ölümsüzleşenleri anmak için Urfa’da “Parti ve devrim şehitleri” kapsamında eylem ve etkinlikler gerçekleştirildi.

Urfa 2 No’lu T Tipi hapishanesinde siyasi kadın tutsaklar olarak yapılan anmada, 2 Şubat sabahı havalandırmada “Parti ve devrim şehitleri haftası’nın” anlam ve önemine dair Partizan adına açıklama yapıldı.

Açıklamada, 2 Şubat 2011 tarihinde ölümsüzleşen 5 kızıl karanfil şahsında, devrim ve komünizmin mücadelesine ölümsüzleşenlerin direnişi selamlanarak “Bizlere bıraktıkları mücadele deneyimleri yolumuza ışık tutuyor. Bu bilinçle bizlere devrettikleri bayrağını yükseklere taşıyacağımızın sözünü veriyoruz.” Şeklindeki sözlere yer verildi.

Sonrasında 5 kızıl karanfil ile aynı gün 2006 yılında fedai eylemi yaparak ölümsüzleşen şehit Viyan Soran’ın mücadelesi selamlandı. Efrin’de yanı başlarında TC’nin yürüttüğü kirli, haksız savaş karşısında Efrin halkıyla direnişi büyüten savaşçıların verdikleri mücadelenin önemine değinildi.

Ardından1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve bu sırada “Partizan andı”  okunarak, “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “şehit namırın” sloganları atıldı.

“Efrin’de düşüne dövüşe bin selam”, “Beş’ler yaşıyor kavga sürüyor”, “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya” sloganlarıyla havalandırmadaki etkinlik alkış ve zılgıtlarla “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganıyla sona erdi.

“Karanlığı yırtmak kararmayan bir yürek ister, dostluk can işi ise ölümüne paylaşmak ister”

indirAkşam saatlerinde koğuş içerisinde bir anma etkinliği gerçekleştirildi. Ocak ayında ölümsüzleşen devrim ve komünizm şehitleri ve son süreçte T.Kürdistanı’nda ölümsüzleşen gerillaların fotoğraflarının yer aldığı bir pano hazırlandı. Anma etkinliği giriş konuşmasıyla başladı.

Yapılan konuşmada, “Bugün burada mücadelede sonsuzluğa yoldaşlarımızı anmak için bir araya geldik. Efrin’de TC devletine karşı büyük bir direniş sürüyor. Mücadelede yıldızlaşan yoldaşlarımızı ve Efrin’deki direnişte ölümsüzleşenlerimizi direnişin devrimci ruhuyla selamlıyoruz” denildi.

Konuşmanın ardından, “Bugün Dersim’de yitirdiğimiz Beş kızıl karanfil ile birlikte yine bu tarihte bedenini ateşe veren şehit Viyan Soran’ı birlikte anıyoruz” denilerek kavganın dostlukla nasıl bir arada yürütüleceğini tanımlayan Sefagül Keskin’in bir dörtlüğü okundu.

Bilirim karanlığı yırtmak

Yıldızları yakalamak

Emek ister, sevda ister, düş ister

Kavgada harmanlanmış

Yaşamla tomurcuklanmış

Patlamaya hazır isyan ister

İster de; en önemlisi

Kararmayan bir yürek ister

Ve bir de; dostluk can işi olursa

Her şey ölümüne paylaşmak ister”

Etkinlik Yurtsever Kadınların aldığı sözle devam etti.  Yurtsever Kadınlar adına yapılan konuşma, “Şehitlik hakikat, özgür bir yaşamdır. Onlar bugün bize mücadeleleriyle nasıl yaşanması gerektiğini öğretiyor. Onların çizdiği ancak onların çizgisinde yürüttüğümüzde, fedai ruhu onlarız. Bugün 5 kadın yoldaş ve şehit Viyan Soran kadın mücadelesinde ortak mücadelenin simgeleri olarak karşımızda duruyor. Ortak mücadelemiz bizim devrimimiz olacaktır. Biz bunu Kobanê, Rojova’da gördük. Bu temelde Onların direnişini büyüteceğiz” şeklinde sona erdi.

Partizan: “Biz kadınlardan korkuyorlar haklılar kadın bilinci ve mirasıyla dimdik karşılarındayız”

urfadan kadın tutsakklarEtkinlik Partizan’ın konuşmasıyla devam etti. Açıklamada Proletarya Partisi’nin önder kadrolarından Meral Yakar, Ali Haydar Yıldız’a değinilerek, komünist Önder İbrahim Kaypakkaya’ya, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan, Mahir Çayan ve 10 yoldaşlarına, Mazlum Doğan ve Kemal Pir’in mücadelelerine değinildi.

En son Dersim’de sonsuzluğa uğurlanan 3’ler, 2’ler, 12’ler olmak üzere aynı dönemde askeri operasyonlarla katledilen devrim ve özgürlük şehitleri anıldı.

Rojava’da ölümsüzleşen TİKKO komutanı Nubar Ozanyan, devrim emektarı Güzel Ana ve Serdar Can’ın yaşam ve mücadele deneyimleri paylaşıldı.

“Rojava Devrimi şahsında Efrin’e dönük faşist TC’nin saldırıları sürüyor; çünkü mücadeleyi en ön mevzilerde büyüten örgütlü kadın mücadelesinden korkuyorlar” denildi.

Partizan konuşmasının devamında, bu korkunun özellikle T.Kürdistanı’nda operasyonlarla dindirilmeye çalışıldığı vurgulandı.

“Rosa’lardan Merallere, Sefagül’lerden Gamzelere, Sakilerden Avesta’lara aldığımız miraslla her zaman kadın devrimimiz için mücadeleyi sürdürmeye, savaşın en kızgın olduğu yerlerde direnişin bir parçası olmaya devam edeceğiz. Biz kadınlardan korkuyorlar haklılar çünkü bizler kadın bilincimizle, mirasımızla onların dimdik karşısındayız. Bizi yenemeyecekler aynı haftalardır Efrin’e giremedikleri gibi bizlerin bilincini de yok edemeyecekler” şeklinde sözlerini tamamladı.

Anma etkinliği şiirler, türkü ve marşların okunmasıyla sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu