GüncelManşet

Urfa’da 30 tutsak tek koğuşta, Elazığ’a sürgün sevkler!

Elazığ T Tipi Hapishanesi’nde çıplak arama işkencesine direnen kadın tutsağın darp edilerek, cinsel işkenceye maruz kaldığı öğrenildi. Urfa’da tutsaklar ise tek koğuşa toplandı.

İstanbul: Urfa’dan ailelerine ulaşan içlerinde Partizan tutsaklarının da olduğu kadın tutsaklar “FETÖ” operasyonları bahane edilerek, 2 No’lu T tipinde kalan 2 siyasi koğuşun birleştirerek, C-7 koğuşunda bir araya getirildiğini ve birçok hak ihlalinin yaşandığının bilgisini verdi.

 

Urfa’da onlarca tutsak tek koğuş’ta!

Ailelerine ulaşan Partizan kadın tutsaklar “FETÖ” operasyonları ve tutuklamalarıyla Urfa’ya getirilenlerin bahane edilerek 30 tutsağın tek koğuşta toplandığının bilgisini verdi. Tutsaklar 10 kişilik koğuşlarda 30 kişinin kaldığını ve yatacak yerinin olmadığını dile getirerek, tutsakların yerde sıra ile  ancak yattığını dile getirdi ve ciddi hak ihlali yaşandığına dikkat çekti. Daha önce Elazığ hapishanesinde yaşanan direnişten kaynaklı Urfa’ya sürgün edilen kadın tutsakların bu kez de “FETÖ” tutukluları bahane edilerek yeniden Elazığ’a sürgün sevklerin başlaması dikkat çekti.

 

Elazığ Hapishanesi’nde kadın tutsağa cinsel işkence!

Diğer taraftan açıldığı günden bu yana “bölge cezaevi” olarak anılan ve baskılarla sürekli gündeme gelen Elazığ T Tipi Hapishanesi’nde keyfi uygulamalar devam ediyor. Son olarak 120 kişinin hücrelere konulduğu hapishanede bir hafta önce Urfa’dan sürgün edilen bir kadın tutsağın çıplak arama işkencesine direndiği için cinsel işkenceye maruz kaldığı ve hakkında tutanak tutulduğu öğrenildi.

Sürgün gelen her tutsağın çıplak arama işkencesinden geçtiği, Hapishane’den geçtiğimiz hafta Urfa’dan sürgün edilen bir kadın tutsağın çıplak aramaya direndiği için gardiyanlar tarafından cinsel işkenceye maruz bırakıldığı öğrenildi. İşkenceden sonra hakkında “Aramaya direndi” şeklinde tutanakta tutulan tutsağın daha sonra koğuşa götürüldüğü aktarıldı. Görüşe giden ailelerin edindiği bilgilere göre Hapishanesi’de yönetimi tarafından yeni gelen tutsakların çoğuna ilk bir hafta yatak verilmiyor, bir hafta sonunda kirli bir yatak getiriliyor.

Tutsaklar, hak ihlallerinin bitmediği hapishanesi tarafsız bir heyetin gelerek incelemelerde bulunmasını istiyor.

Son olarak aileleri aracılığıyla kamuoyuna yaşananlara sessiz kalmamaları yönünde çağrı yapan tutsaklar, tarafsız heyetlerin cezaevine biran önce gelmesi gerektiğinin altını çizdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu