GençlikGüncel

Üniversite öğrencileri: “KYK bursu hakkımızdır, öğrencileri açlıkla terbiye edemezsiniz”

Üniversite öğrencileri Boğaziçi direnişine katıldıkları gerekçesiyle kredi ve bursları kesilen öğrenciler için eylemdeydi

Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyum olarak atanan Melih Bulu’yu protesto eden üniversitelilerin kredi ve bursları KYK Genel Müdürlüğü tarafından kesildi. Yaklaşık 100 öğrencinin kredi ve bursunun kesilmesi üzerine bugün (30 Haziran) üniversite öğrencileri İstanbul’da Kadıköy ilçesinde bulunan Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü, Caferağa Spor Salonu önünde saat 14.00’te eylemdeydi.

Üniversiteliler ellerinde “Üniversiteyi savunmaktan vazgeçmiyoruz” yazılı pankart taşıdı. Yapılan açıklamada KYK burs ve kredilerinin bu ekonomik kriz ortamında birden kesilmesine tepki gösterildi. Üniversiteliler, bursların ve kredilerin kesilmesine yönelik kararların derhal iptal edilmesi talep ederek “Ziraat Bankası öğrencilerin KYK bursunun değil, tüpçünün cebe indirdiği 750 milyon doların peşine düşsün” dedi.

Açıklamanın tam metni:

Türkiye neresinden tutsak elimizde kalacak olan bir eğitim sistemi ile öğrenciler için adeta bir cehenneme dönüştürülüyor.

Yüz binlerce öğrenci online eğitime bugün hala ulaşamıyorken, okullar kapalı olmasına rağmen özel üniversiteler zam ardına zam yapıyorken, yoksulluk ve geleceksizlik, işsizlik ve stres yaşamımızın neredeyse doğal bir parçası haline geliyorken şimdi bir de siyasi iktidar, kendi özel kaygılarına öğrencilerin istikbalini alet ediyor.

1 Ocak tarihinde Boğaziçi Üniversitesi’ne koltuk işgal etmek üzere atanan Melih Bulu’yu protesto eden öğrencilerin, KYK burs ve kredileri bu ekonomik kriz ortamında birden kesiliyor. Gerekçesi de öğrencilerin “olaylara” karışması!

O olayları bir hatırlayalım, ne olmuştu? Atanmış Melih, atandığı Boğaziçi’nin tarihine ve saygınlığına resmen hakaret ederek okula yüzlerce polis sokmuş, öğrencileri darp ettirerek gözaltına aldırıp üniversite hocalarının okulla ilişiğini kesmişti. Yalnızca Türkiye’ye değil tüm dünyaya üniversitemizi rezil etmişti.

İşte öğrenciler buna tepki gösterdiği için, üniversitesini kayyumun insafına terk etmediği için bugün zaten geçinmekte zorluk çekiyorken şimdi bir de burslarından oldular. Melih Bulu ve siyasi iktidar, tüpçünün hortumladığı Ziraat Bankası’nı da peşine takarak öğrencileri açlıkla terbiye etmeye çalışıyor.

Bugün halkın yarattığı kaynaklar üzerinden Demirören’in şirketlerine ihaleler için geri ödemesiz 750 milyon dolarlık krediler verilirken, Türkiye’nin her yerinde devlet ihalelerini alarak doğayı kar ve rant uğruna katleden Cengiz Holding’in 422 milyon liralık borcu başta olmak üzere kar rekoru kıran yüzlerce şirketin borcu silinirken; 5 milyon öğrencinin KYK borcunun silinme talebi görmezden gelindiği yetmezmiş gibi bir de öğrencilerin burs ve kredileri kesiliyor. Bir çok öğrencinin tek geçim kaynağı olan burs ve kredilerin demokratik eylem hakkını kullandığı için kesilmesi hukuksuzluktur.

Biz ise bugün bu hukuksuzluğa karşı sesimizi çıkarmak için bir araya geldik. Sıra arkadaşlarımızın hakkı olan KYK bursları, sırf gençler siyasi iktidar ile aynı düşünmüyor diye kesilemez! Öğrenciler iktidarı desteklemiyor diye cezalandırılamaz. Eğer cezalandırılacak birisi varsa, yargılanması gereken birisi varsa, koltuğundan derhal indirilmesi gereken biri varsa o da Boğaziçi’nin atanmış iktidar memuru Melih Bulu’dur.

Biz her koşulda bildiğimizi söylemeye, sıra arkadaşlarımızın yanında olmaya ve dayanışmaya devam edeceğiz.
Bugün geldiği noktada sıkışmışlığını aşamayan ve her türlü hukuksuzluk ve zorbalığa başvuran, öğrenciler için memleketi bir cehennem haline getiren Saray Rejimi karşısında susmayacağız! Üniversiteyi savunmak suç değildir!

Arkadaşlarımızın KYK bursları ve kredilerinin kesilmesine yönelik kararlar derhal iptal edilsin! Ziraat Bankası öğrencilerin KYK bursunun değil, tüpçünün cebe indirdiği 750 milyon doların peşine düşsün!

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu