GüncelManşet

Uğur Kurt’un katili “çok üzgünmüş”

H. Merkezi: İstanbulOkmeydanı Cemevi önünde beklerken polis kurşunuyla yaşamını yitşren Uğur Kurt’un öldürülmesine ilişkin davanın ilk duruşması görülüyor. Sanık polis Sezgin K. ifadesinde, silahında 12 kurşunun bulunduğunu, birini molotofkokteyli atan kişiye, diğerlerini havaya sıktığını savundu. Duruşmada Kurt’un annesi Güllünaz Kurt, Sezgin K.’nin başına yumruk attı.  

İstanbul 11. AğırCeza Mahkemesi’nde görülen davada ilk olarak sanık polis memuru Sezgin K. katılırken alınan ifadesinde, kendini savunurken, bulunduğu araca girdiğini iddia ettiği Molotof dolayısıyla can güvenliğinin kalmamış olduğunu söyledi.  Sezgin K, silahında 11-12 kurşun bulunduğunu, bir el yere doğru ateş ettikten sonra diğer kurşunları havaya doğru attığını savundu. Sezgin K. kendisine ateş etmesi yönünde kimsenin talimat vermediğini de eklerken, bu arada başka polislerin de ateş etmiş olabileceğini vurguladı. 

Katil Sezgin K. ifadesinde, “Keşke hayatı ileri geri alabilseydik de bu olay olmasaydı. Kimseye hiçbir zararı olmayan bir kişiye bu acıyı yaşatmak istemezdim. Keşke onun yerine ben ölseydim” diyerek günah çıkarmaya çalıştı.

Kurt ailesinin avukatı Turgut Kazan, Sezgin K.’nin daha önceki ifadesinde, “Biber gazı atan FN silahımla aracın arkasında oturuyordum” dediğini hatırlatarak, busilahvarken, neden tabanca ile ateş ettiğini sordu. Sezgin K., ise ilk ifadesinin aksine silahın elinde değil, aracın orta koltuğunda bulunduğunu ve yirmi kilogram ağırlığında olduğunu savundu. Kazan ayrıca, Sezgin K.’nin savcılıkta “Olay yerinde bir iki dakika kaldıktan sonra hastaneye gittim” dediğini, oysa görüntülerde olay yeri inceleme işlemine katıldığının anlaşıldığını vurguladı. Polis Sezgin K., ifadesini değiştirerek, olaydan 3-4 saat sonra hastaneye gittiğini, herhangi bir incelemeye katılmadığını söyledi. Kazan ayrıca, araçta üç adet gaz bombası bulunduğunu da hatırlattı.

Bu arada, Uğur Kurt’un üç yaşındaki oğlu da annesi Narin’in kucağındayken ağlamaya başladı. Bunun üzerine Kurt’un annesi Güllünaz torununu alarak, biraileferdine vermek üzere, müdahillerin bulunduğu bölümden çıktığı sırada, sanık polis S.K ile karşı karşıya geldi. Torununu teslim eden anne Güllünaz, Sezgin K.’nin başına bir yumruk attı. Sezgin K. anneye karşılık vermeyip başına önüne eğdi.

Daha sonra tanıklardan Ali Turan dinlendi. Turan, Kurt’un vurulmasından önce ve sonra biber gazı atıldığını belirterek, molotofkokteyli atanlar varken, cemevine doğru ateş edildiğini savundu. Turan, “Ben polislerin yanına gittim. Anons edin, ambulans çağırın, dedim. ‘Sizinle mi uğraşacağız, seni de alırız’ dediler” diye konuştu.  

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu