GüncelManşet

‘Üniversiteler bölünmesin’ diyen üniversitelere polis saldırısı, çok sayıda gözaltı

Üniversitelerinin bölünmesine tepki gösteren Gazi Üniversitesi öğrencileri ve öğretim üyeleri eylem yaptı. Eyleme saldıran polis çok sayıda öğrenciyi gözaltına aldı.

H.Merkezi: Evrensel gazetesinin haberine göre, rektörlük ve MHP’li ÖTK temsilcileri öğrencilerin dağılmasını istemesine rağmen üniversiteli öğrenciler eylemlerine devam eden öğrenci ve öğretim üyeleri, “Gazi bizimdir bizim kalacak” sloganı attı.

Yeni düzenleme ile Gazi Üniversitesi’ndeki 9 fakültenin ayrılarak, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi’ne katılması planlanıyor.

 

“Erdoğan Üniversitenin küçültmeye çalışıyor”

Eylemde konuşan Prof. Dr. İhsan Erdoğan, 1926’da temelleri atılan üniversitelerinin, Türkiye’nin bütün yükseköğretim kurumlarına hizmet eden bir kurum olduğunu söyledi. Gazi Üniversitesi’nin, önemli işlevler üstlendiğini dile getiren Erdoğan, “Şimdi ne yazık ki bu kurum bölünerek küçültülmeye çalışılıyor” dedi.

Erdoğan, üniversitenin küçültülerek değerlerinin ortadan kaldırılmak istendiğine belirtti ve öğrencilere Gazi Üniversitesi rozeti takarak bunu ömürlerinin sonuna kadar taşıma çağrısında bulundu.

Eylemde öğrencilerle güvenlik görevlileri arasında kavga çıktı. Polis gruba biber gazı kullanırken, 4 güvenlik görevlisi yaralandığı ve çok sayıda öğrenci gözaltına alındığı belirtildi.

 

İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Savrun istifa etti

Diğer taraftan İstanbul Üniversitesi’nin bölünmesini protesto ederek, İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mert Savrun’un istifa etti.

İstanbul Üniversitesi’nin (İÜ) bölünmesine yönelik protestolar devam ederken, üniversitenin rektör yardımcısı Prof. Dr. Mert Savrun istifa etti.

Savrun’un üniversitelerin bölünmesine yönelik kanun süreci nedeniyle görevinden istifa ettiği ifade edildi. Savrun Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde öğretim görevlisiydi.

Üniversitelerin bölünmesi için hazırlanan kanun tasarısı İstanbul Üniversitesi’nde günlerdir protesto ediliyor. Bugün de öğrenciler, öğretim görevlileri tasarıyı protesto etmeye devam ediyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu