GüncelManşet

Üç gün sürecek olan Hrant Dink davası görülecek

H. Merkezi: Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink‘in katledildiği suikasta ilişkin birleşen iki davanın ilk duruşması İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülüyor.

Dink’in katledilmesinde sorumlu olan kamu görevlileri hakkında hazırlanan iddianame ana dava ile birleştirilmişti. Dink’in katledilmesinde ihmali olan 26 kamu görevlisi yargılanıyor. Sanıklar Ali Fuat Yılmazer, Ramazan Akyürek, Ercan Demir, Muhittin Zenit ve Özkan Mumcu tutuklu yargılanıyor. Ogün Samast, Yasin Hayal ve Ersin Yolcu tutuklu bulunuyor. Hakkında yakalama kararı bulunan sanıklardan Ahmet İskender ise hala firari olarak aranıyor.

Mahkeme heyeti, her iki dava arasında irtibat bulunması, atılı suçun niteliği, maddi gerçeğin açığa çıkabilmesi için davaların birlikte görülmesinin zorunluluk olduğu kanaatine varmıştı.

Savcı Gökalp Kökçü’nün hazırladığı, aralarında Engin Dinç, Ahmet İlhan Güler, Celalettin Cerrah ve Reşat Altay’ın da bulunduğu 26 sanığın yargılanmasının istendiği kamu görevlileri iddianamesi 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmiş ve ana davanın devam ettiği 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndermişti.

 

Davaların birleştirilmesi

İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nin dosyayı kabul etmemesi üzerine iki mahkeme arasındaki uyuşmazlık Yargıtay’a taşınmıştı. Yargıtay 5. Ceza Dairesi de, kamu görevlileriyle ilgili açılan davayı ana davayla birleştirmeye karar vermişti.

Davanın sanıklarından olan Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Engin Dinç, davaya katılmadı. Dinç’in, mahkemeye mazeret dilekçesi gönderdiği belirtildi. Mazereti ise “Ülkede son dönemlerdeki terörle mücadelenin yoğunluğu” oldu.

 

Birleştirilen davanın duruşması 3 gün sürecek

Hrant’ın arkadaşları, duruşma öncesi Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünde bir açıklama yaptı. Açıklamayı okuyan Emel Kurma, “Acısı kadim bu topraklarda vicdanın yürekli bir sesi olabilmeyi başarmış Hrant Dink’in gerçek katillerinin yargılanması adına ilk günden bu yana sürdürdüğümüz hukuk mücadelemizde işaret ettiğimiz yerlere daha yeni yeni dönülüp bakılıyor” vurgusu yaparak, “Bakmakla mı kalacaklar yoksa çırılçıplak ortada duran gerçekleri görecekler mi bilmiyoruz” dedi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Dink’in katledildiği dönemde İstanbul Valisi olan eski İçişleri Bakanı Muammer Güler’le ilgili soruşturma izni vermediğini hatırlatan Kurma, “Her fırsatta alnının ak olduğunu söyleyenlerin yargı karşısında hesap vermekten imtina etmelerinin sebebi ne olabilir ki?” diye sordu.

“Üç gün sürecek olan yargılamayı takip etmek için Çağlayan’da olacağız”

Adalet isteyen, kimin ak kimin kara, kimin ordan kimin burdan olduğuna bakılmaksızın cinayet ortak olan herkesin yargılanarak hesap vermesini istediklerini vurgulayan Kurma, “Hrant Dink’in vücudunda bu ülke insanlarının kardeşliğine kast etmiş, yüzyıllardır serpilegelmiş nefret tohumlarını yeşertmeye yeltenmiş herkesin ama herkesin hak ettikleri cezayı almasını istiyoruz. Çok şey mi istiyoruz? Kanın kana, kinin kine karıştığı bugünlerde Hrant Dink gibi bir sesin eksikliğini daha çok hisseden bizler, adalet talebimizi ilk günkü inatla bir kez daha haykırmak için buradayız. Üç gün sürecek yargılamayı takip etmek için Çağlayan Adliyesi’nde olacağız. Gerçek katiller hak ettikleri cezayı alana, bu alçak cinayetin hesabı tüm ortaklarından sorulana kadar… Biz bitti demeden bu dava bitmez…

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu