Güncel

Tutuklu akademisyenler için “Barış Nöbetleri” başlıyor

İstanbul: T. Kürdistan’ında devam eden savaş birçok ilde, ilçe ve bölgede polisin saldırıları, gözaltı tutuklama ve baskılarla vücut buluyor.

Geçtiğimiz günlerde tutuklanan 3 akademisyen bu baskı ve sindirme operasyonlarının bir sonucu hapishaneye gönderilirken ardından avukatlara yönelik tutuklama ve baskı operasyonları başlamıştı.

Çeşitli emek örgütleri ve kurumlara tutuklamalara tepki göstermeye devam ediyor.

Bugün Eğitim-Sen’in 6 No’lu Şubesinde yapılana açıklama ile akademisyenlerin tutuklanmasının hukuksuzluk olduğu ve demokrasi mücadelesinin devam edeceği vurgusu yapıldı.

Eğitim-Sen İstanbul 6 No’lu Üniversiteler Şubesi ile İstanbul Tabip Odası birlikte yaptıkları açıklamada tutuklanan akademisyenlere sahip çıkacaklarını belirtti.

Eğitim-Sen 6 No’lu Şube Başkanı M.Görkem Doğan ortak açıklamada, iktidarın anayasal ve yasal düzenin fiilen rafa kaldırıldığı ve yargının “adeta” yürütmenin emrinde bir kurum olarak gösterilerek hukuku katlettiği belirtti.

Doğan, “Üç akademisyenin Esra Mungan, Kıvanç Ersoy ve Muzaffer Kaya’nın, tutuklanması iktidarın politikalarını eleştiren bir bası toplantısına dahi izin vermeyeceğini gösteren bir gözdağı olmaktan öte bir anlam ifade etmez” diyerek hukuk güvencesinin ve ifade özgürlüğünün ortadan kalkması Türkiye’de darbe dönemlerinde yaşandığını, görüldüğünü belirtti.

Silivri’de tutuklu olan Ersoy ve Kaya için “barış nöbeti”

Doğan tutuklu akademisyenlerle dayanışma içinde olacaklarını, Esra Mungan için Bakırköy Hapishanesi önünde başlayan “Barış nöbetinin”  Kıvanç Ersoy ve Muzaffer Kaya için ise Silivri Hapishanesi önünde yarın başlayacağını sözlerine ekleyerek açıklamayı sonlandırdı.

Okunan basın metninin ardından İstanbul Tabip Odası Başkanı Selçuk Erez söz alarak, akademisyenlere sahip çıkmanın önemli olduğu dile getirdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu