Manşet

Tutsaklardan Urfa için ortak açıklama: Bu bir katliamdır faili devlettir!

H.Merkezi: Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Hapishanesinde bulunan siyasi tutsaklar kamuoyuna yaptıkları ortak bir açıklama ile Urfa E Tipi Cezaevi’nde yaşanan katliamı protesto etti.

DHKP-C, Direniş Hareketi, MKP, MLKP, PKK, TKEP/L ve TKP/ML dava tutsakları; 350 kişi kapasiteli hapishanede 1057 mahpusun kaldığını, tutsakların ancak dönüşümlü bir şekilde yatabildiğini, 45. dereceyi bulan hava sıcaklıklarına rağmen klimaya izin verilmediğini, mevcut havalandırma pervanesinin söküldüğünü hatırlatarak; hapishanenin adeta bir işkence merkezine dönüştüğüne dikkat çekti.

İHD ve Mazlum Derin söz konusu hapishaneyle ilgili olarak çeşitli raporlar hazırladığına, Eylül 2012’de siyasi tutsakların eyleme geçtiğine,  Ocak 2012’de TBMM’de soru önergesi verildiğine dikkat çekilen açıklamada, yaşanan katliamın, devletin Buca’dan Ümraniye’ye, Amed’den Ulucan’lara ve 19 Aralık’a uzanan ve süregelen hapishaneler politikasının bir ürünü olduğunun altı çizdi.

Devlet Kürt halk direnişini bastırmak amacıyla üç yılda 8 bin siyasi tutuklama yapmış, başta Kürdistan olmak üzere tüm hapishaneler dolup taşmıştır. Urfa katliamının ve peşinden diğer hapishane isyanlarının gösterdiği gibi hapishanelerin her an patlamaya hazır durumu, devletin hapishaneler politikasının ve kitlesel tutuklama saldırılarının sonucudur” denilen açıklamada, Tekirdağ F tipi hapishanesinde yaşananlar hakkında da bilgi verdi.

Pek çok tutsağın aylarca tek kişilik hücrelerde tutulduğu, iletişim imkanlarının ortadan kaldırıldığı, ağırlaştırılmış müebbetlik tutsaklara en koyu tecrit işkencesinin yapıldığını dile getiren tutsakların açıklaması şöyle sona eriyor: “halklarımızı, devrimci ve demokratik kamuoyunu yeni Urfa’ların yaşanmaması için duyarlılık göstermeye Urfa katliamının hesabını sormaya ve tecrit-tredman politikasına karşı çıkmaya çağırıyoruz

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu