Güncel

Tutsaklardan 8 Mart mesajları sürüyor

H. Merkezi: Hapishanelerde bulunan tutsakların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle gazetemize yolladığı mesajları yayınlamaya devam ediyoruz.

 

“Dünyanın ezilen bütün kadınlarına!”

8 Mart mesajı yollayan Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Hapishanesi’nden Tutsak Partizanlar emperyalist-kapitalist sistemin kendini yeniden üretmesinin bir koşulu olarak kadınlara yönelik her türlü saldırının pervasızca sürdüğüne dikkat çekerek “Bu saldırılara karşı 8 Mart’ın proleter devrimci ruhu kadın kurutuluş mücadelesine rehber olmaktır. Kadınlar her yerde bu devrimci ruhla ayağa kalkarak, isyan edip mücadeleyi yükselterek devrimler tarihine kendi cins bilinçlerini katmaktadırlar. Bu bilincin devrimci gücü devrimin sağlam temeller üzerinde yükselmesinde de önemli bir rol oynayacaktır. Bu kavramak, kadın mücadelesinden öğrenmek kültürümüzün karakterimizin devrimci gelişimi ve dönüşünde önemli- belirleyici bir etkiye sahiptir. Kadınlara dönük saldırıların buna karşı mücadelenin geldiği aşama devrimci bir dönüşümün devrimin çıkarları için zorunlu olduğu daha güçlü biçimde göstermektedir. Kadınlar geçmişte geleceğe akan yangın nehrinin saçtığı alevleriyle dünya aydınlatmaktadırlar” dediler.

Kurtuluş için ayağa kalkan kadınların isyanını, bilinci hareketini selamlıyoruz. Ezilen kadınların kurtuluşunu örgütleyen, zulme boyun eğmeyen, zalimlerin korkusunu büyüten kadınları selamlıyoruz. Bu mücadelede ölümleşen tüm kadınları saygı ile anıyoruz” diyen tutsaklar mesajlarını “Bijî 8 ê Adare Roja Jinan Kadkaren Cihane” sözüyle sonlandırdılar.

 

“Mücadeleniz özgürlük ve eşitlik ile taçlanacak”

Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Hapishanesi’nden Tutsak Partizan Hasan Gülbahar da bir mesaj yollayarak 8 Mart’ı selamladı. “Adı yok sayılandınız, kaderini yaşadığı söylenen hayat erkeğe adeta yitirilmiş bir yaşam reva görülen kutsallar affedilirken lanetlenen de olunuz. Ancak hiç susmayan bir ses de oldunuz. Kendiniz olarak yaşama isteğinizin önüne konulan tüm barikatları yıkma mücadelesinin sahipleriydiniz hep” diyen Gülbahar, mesajını “Bugün de yine sokaklarda, alanlarda haykırıyorsunuz. ‘Vardık-Varız-Varolcağız!’. Ve barikatlarda  ‘Jin Jiyan Azadi’ oldu şiarınız. Elbet kadının özgürlük ve eşitlik ile taçlanacaktır mücadeleniz. Birlikte yürümenin onuru ve sevinciyle 8 Martınızı gününüzü kutluyorum” diyerek sonlandırdı.

                                                                      

“Kadınların özgür olmadığı toplum özgür olamaz”

Yeni dünya düşümüzün gerçeğe dönüştürülmesine ebe olacak siz öncü kadınların kavgaya özgün renklerini donatıp zenginleştirmeleri çok önemli bunu ön şartı da erkek ideolojisinin beş bin yıllık paslı prangalarını parçalamak, özneleşmek” diyen Erzurum D Tipi Hapishane’den Yutsak Partizanlar Haydar Sönmez ve Ali Soylu Yeni Demokrat Kadınlar’ın da kadın mücadelesi içerisinde verdikleri emeği, çalışmalarını selamladılar.

Şimdiye kadar yaptıklarınız bundan sonra yapacaklarınızın teminatı olacak. Bu eşsiz mücadelede başta siz YDK’lı kadın düşdaşlara olmak üzere tüm kadın düşdaşlara sonsuz başarılar diliyoruz” diyen tutsaklar “Kadınların özgür olmadığı toplum özgür olmaz! Şiarıyla 8 Mart direniş ruhuyla hep birlikte özgür geleceğimizi yaratacağımız olan inançla” diyerek 8 Mart’ı selamladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu