GüncelManşet

Tutsak Partizan’dan Efrîn protestosu: “Rojava Komutanlığı’nın çağrısına cevabımdır”

H. Merkezi: Kandıra’da bulunan Tutsak Partizan, hapishanede yaşanan hak ihlalleri ve buna karşı direnişleri anlattı. Tedavi ve iletişim haklarının engellendiğini aktaran Tutsak Partizan, TTE ve Efrîn için yaptıkları eylemleri anlatarak Efrîn’de yerini alan TKP/ML TİKKO Rojava Komutanlığı’nın ‘Tıpkı Kobanê’de olduğu gibi aktif bir şekilde yer alacağız’ şeklindeki çağrısına cevaben 24-26 Ocak tarihlerinde 3 günlük açlık grevine girdim.

Bilinmelidir ki; “her yer Efrîn, her yer direniş” dedi.

Kandıra 1 No’lu F Tipi Hapishane’de bulunan Tutsak Partizan Resmiye Vatansever, gazetemize yolladığı bir mektupla Aralık ve Ocak aylarında hapishanede yaşanan hak gasplarını ve bunlara karşı geliştirilen protesto ve direnişleri anlattı.

Vatansever, mektubunda 696 sayılı KHK ile birlikte TTE karşıtı protestolara başladıklarını, bunun için günün belli saatlerinde slogan atma eylemi gerçekleştirdiklerini söyledi. Ayrıca hapishane içerisinde ve dışarısında bir yerlere götürülüp getirildikleri sıralarda da koridorlarda TTE giymeyeceklerini haykırdıklarını söyleyen Vatansever, hapishanedeki bir diğer protesto konusunun ise Efrîn olduğunu vurguladı.

 

“Tıpkı Kobanê’de olduğu gibi…”

Saldırının başlaması ile birlikte “Kürdistan faşizme mezar olacak” gibi sloganları haykırarak protestolara başladıklarını söyleyen Vatansever, “Efrîn’de yerini alan TKP/ML TİKKO Rojava Komutanlığı’nın ‘Tıpkı Kobanê’de olduğu gibi aktif bir şekilde yer alacağız’ şeklindeki çağrısına cevaben 24-26 Ocak tarihlerinde 3 günlük açlık grevine girdim. Bilinmelidir ki; her yer Efrîn, her yer direniş” dedi.

 

Bu ringler tutsağın sağlığını daha da bozuyor”

Seka Devlet Hastanesi’nde yapılacak tedavisinin, hastaneye tek kişilik kabinleri olan ring aracı ile götürülmek istendiği ve buna itiraz ettiği için engellendiğini belirten Vatansever, “Tedavimizi engellemeye, hasta tutsakların sağlığını daha da bozmaya yönelik bu ringlere dönük protestolarımız devam ediyor” dedi.

 

İletişim eskisine oranla daha da engelleniyor”

Vatansever’in yaşanan hak gasplarına ilişkin kaleme aldığı diğer konu ise iletişim ve haberleşme haklarına dair oldu. “Tutsakların tedavileri gibi iletişim ve haberleşme haklarına dair arttığına dair eskisine oranla çok sayıda örnek yaşanıyor” diyen Vatansever, bir arkadaşına yazdığı mektubu hakkında “örgütsel haberleşme yapıldığı” gerekçesiyle karalama kararı verildiğini söyledi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu