Dünya

TURGUT KAYAYA ÖZGÜRLÜK | Stuttgart’ta Turgut Kaya’nın özgürlüğü için eylem

Stuttgart’da Türkiyeli devrimci Turgut Kaya’nın serbest bırakılması talebiyle Yunan Konsolosluğu önünde eylem gerçekleştirildi.

H. Merkezi: Almanya’nın Stuttgart kentinde, Yunanistan’da tutsak bulunan Türkiyeli devrimci Turgut Kaya‘nın serbest bırakılması talebiyle Stuttgart Hauptstätterstrasse bulunan Yunan Konsolosluğu önünde eylem düzenledi.

MLPD, ATIF, ADHK, AGIF gibi parti ve demokratik kitle örgütlerinin katılarak destek verdiği eylemde, Turgut Kaya’nın serbest bırakılması istenmesinin yanı sıra Kaya hakkında hazırlanan dosyanın Yunan Hükümetine ulaştırılması talep edildi.

Yunan Konsolosu görüşme isteğini kabul ettiğini bildirilene kadar, Wilhelm Platz’a taşınan eylem miting ve açık mikrofon biçiminde devam ettirildi. Yunan konsolosluğu önünde ve  Wilhelmplatz da dağıtılan bildirilerin detayları ile ilgili çevreye açık mikrofonla ve birebir konuşmalarla bilgi verildi.

Ardından Yunan Konsolosu ile görüşmek üzere tekrar konsolosluk önüne gelindi. MLPD ve  ATİK temsilcileri Yunan Konsolosuna durumu, duyarlılık nedenlerini, Turgut Kaya’nın iadesi gibi bir durumun, kendisine ‘sol’ nitelemesi yapan bir hükümet tarafından gerçekleştirilmesinin, kabul edilemez bir  tavır olacağının altı çizildi. Mevcut durumda, açık faşizmi kurumsallaştıran bir hükümete, bir devrimcinin teslim edilmesinin, cinayete eşdeğer olacağı ve bu noktada Yunan  hükümetinin doğrudan sorumlu tutulacağı belirtildi.

Taleplerle ilgili dosyanın Yunan hükümetine ulaştırılacağı sözünü veren Konsolosa ayrıca verilerin sözlerinin takipçisi olunacağı ve 6 Temmuz Cuma günü tekrar görüşmeye gelineceği belirtilerek eylem sona erdirildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu