GüncelManşet

Türk Tabipleri Birliği ve Türkiye Barolar Birliği’ne üye zorunluluğu kaldırıyor

H.Merkezi: Efrin işgal saldırısına tepki göstererek “Savaş halk sağlığı sorunudur” başlıklı açıklama yaptıkları için R.T. Erdoğan tarafından hedef haline getirilerek gözaltına alınan TTB’ye bu kez başka bir saldırı gündeme geldi.

7 günlük gözaltı süresinin ardından adli kontrol ile serbest bırakılan TTB’ye yönelik bu kez serbest doktorlukla ilgili Türk Tabipleri Birliğine üye olma şartları da ortadan kaldırılması planlanarak yeni bir saldırı hazırlığı başlatıldı.

Serbest avukatlık yapmak için baroya kayıtlı olma şartı ile serbest doktorlukla ilgili Türk Tabipleri Birliğine üye olma şartları da ortadan kaldırılacak. Doktor, mühendis, avukat gibi meslek sahipleri “istedikleri kuruluşlara” üye olabilecek şekilde yeni bir “düzenleme” yapılacak.

AKP’nin TTB ve Barolar düşmanlığı; kaynak aktarımına son verilecek iddiası

“Çalışmalarla”, söz konusu kuruluşlara kamudan kaynak aktarılması gibi uygulamalara da son verileceği iddia edildi. Türkiye Barolar Birliğinin ismi ve faaliyetlerine yönelik 1136 sayılı avukatlık Kanunu’nda, Türk Tabipleri Birliğinin de adı ve çalışmalarıyla ilgili hükümlerin yer aldığı 6023 sayılı Türk Tabipleri Birliği Kanunu’nda değişiklikler yapılması gündeme geldi.

TTB’nin ismini değiştirme hamlesi

Öte yandan R.T. Erdoğan’nın TTB’lilerin gözaltına alınması sırasında Türk Tabipleri Birliğine ilişkin, “Bir defa onun başındaki ‘Türk’ ifadesi zaten Bakanlar Kurulu kararıdır. Bir defa onun oradan hemen, süratle çıkarılması lazım. Sadece Tabipler Birliği değil, Türkiye Barolar Birliği ile ilgili de aynı şey…” şeklinde sözlerinin ardından hükümet, söz konusu örgütlerin isminde değişiklik yapılması için “talimat/çalışma” başlattı.

Bu kapsamda tüm meslek örgütlerine ilişkin çalışma başlatan hükümet, Türkiye Barolar Birliği, Türk Tabipleri Birliği gibi kuruluşların da arasında bulunduğu tüm meslek örgütlerinin adları ve faaliyetleriyle ilgili düzenleme yapacağı gündeme getirildi. “Düzenlemelerle” ilgili kanun değişiklikleri de gündeme alınacak. Planlanan çalışmalar çerçevesinde söz konusu kuruluşların isimlerindeki “Türk” ibarelerinin silinmesi de bulunuyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu