EmekGüncel

Tomis ve Dev-Tekstil’den açıklama: “Gözaltılar mücadelemizi engelleyemez”

Tomis ve Dev-Tekstil gözaltına alınan 33 kişinin serbest bırakılmasının ardından bir açıklama yaptı

Dün polis saldırısıyla Avcılar’daki SML Etiket Fabrikası önünde açıklama yapmak isterken gözaltına alınan 33 kişi serbest bırakıldı.

Sendikaya üye oldukları için Kod-29’la işten çıkarılan Sinbo ve SML işçileri, 1 Mayıs’ın yasaklanmasına ilişkin dün İstanbul’un Avcılar ilçesinde bulunan SML Etiket Fabrikası önünde açıklama yapmak istedi.

Açıklamaya saldıran polis, Mezopotamya Ajansı muhabiri Muhammet Enes Sezgin, JinNews muhabiri Sena Dolar ve Kızılbayrak muhabiri Kardelen Yoğungan’ın da aralarında olduğu 33 kişiyi gözaltına aldı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen 33 kişi ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

“Gözaltılar mücadelemizi engelleyemez”

TOMİS ve Dev-Tekstil tarafından yapılan açıklamada ise 1 Mayıs’ın yasaklanamayacağı ve mücadelenin engellenemeyeceği şu sözlerle ifade edildi:

Bugün Sinbo ve SML Etiket Direnişçileri olarak SML Etiket Fabrikası önünde gerçekleştirmek istediğimiz 1 Mayıs etkinliğine polis azgınca saldırdı. Sinbo Direnişçisi Dilbent Türker, SML Direnişçileri Seçil Arı, Derya Sırbudak, direnişimize desteğe gelenler ve basın emekçileri ile gözaltına alındık. Karşımıza bir kez daha pandemi önlemi adı altında keyfi yasakları çıkarttılar.

Sermaye devleti önlem adı altında 1 Mayıs çağrılarını yasaklamakta, ancak ticari amaçlı bildiri dağıtımı vb. faaliyetleri engellememekte, “tam kapanma ilan ettik” demekte ancak işçi ve emekçileri ölümüne çalışmaya zorlamaktadır.

Sermayeye hizmette kusur etmemekte, pandeminin ve krizin tüm faturasını işçi ve emekçilere kesmektedir. Bu saldırıların karşısında duran, direnenlere ise azgınca saldırmaktadır. Geçtiğimiz hafta Sinbo ve SML Etiket fabrikaları önünde direniş çadırlarımıza, Bakırköy’de direnişçi işçilerle gerçekleştireceğimiz ortak 1 Mayıs açıklamasına azgınca saldıran kolluk güçleri bugün de aynı işkence yöntemlerini devreye sokmuştur. Gözaltı aracının içine gaz bombası atılmış, pek çok arkadaşımız ağır işkenceye uğramıştır.

Bir kez daha haykırıyoruz! Ne 1 Mayıs’ı yasaklayabileceksiniz, ne mücadelemizi engelleyebileceksiniz!

İşçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs’ın onuruna sahip çıkmaya devam edeceğiz. Haklı ve onurlu mücadelemiz devam edecek! “Zorunlu sektörler dışında tüm çalışanlara ücretli izin verilsin, gerçek tam kapanma sağlansın” demeye devam edeceğiz.

Kod 29’a, keyfi işten atmalara, ücretsiz izin saldırısına, sendika hakkının gaspına karşı mücadelemizi susturamayacaksınız!

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu