EmekGüncel

TOMİS: Baskılar, gözaltılar bizi yıldıramaz!

TOMİS, dün yaşanan polis saldırısı sonucu gözaltına alınan üyeleri için açıklama yaptı

Dün (30 Haziran) İstanbul SGK Müdürlüğü önünde zincirleme eylemi yapan Sinbo direnişçisi Dilbent Türker ve Tüm Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası (TOMİS) İstanbul Temsilcisi Onur Eyidoğan için açıklama yapan TOMİS, gözaltıların bir an önce serbest bırakılmasını istedi.

TOMİS,  yapılan eylemin Kod 29’la işten atmalara karşı dikkat çekmek amacıyla yapıldığını vurguladı. Yapılan eylemde açıklama dahi yaptırılmadan polis saldırısı yaşandığını ifade eden TOMİS, şunları söyledi:

“SGK önünde gözaltına alınan Sinbo direnişçimiz Dilbent Türker ve İstanbul Temsilcimiz Onur Eyidoğan, sağlık kontrollerinin ardından götürüldükleri Balat Polis Merkezi’nde, susma haklarını kullandıklarından dolayı yarın sabaha kadar gözaltında tutulacaklar. Yarın adliyeye götürülecekler. Arkadaşlarımız, nezaret öncesi üst aramasında polisler tarafından kötü muamele ile karşılaştılar. Buradan sesleniyoruz, Dilbent ve Onur derhal serbest bırakılsın!”

Yaşanan gözaltıların hukuksuz olduğunu da vurgulayan TOMİS, açıklamayı şöyle sonlandırdı:

“İşçileri haklarını kullanıyor diye işten atan patronlar adına onları Kod-29 ve türevleri ile fişleyerek suç işleyen SGK’yı, onlara bu yetkileri veren siyasal iktidarı gözaltına alsınlar.  Emekleri ve onurları için direnen arkadaşlarımızı ise derhal serbest bıraksınlar. Bizler bu baskılara boyun eğmeyeceğiz. Hak ve onur mücadelemize devam edeceğiz!”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu