Güncel

TKİP’in kurucu kadrolarından Teslim Demir (Sinan) yaşamını yitirdi.

TKİP yaptığı yazılı açıklamayla TKİP ve EKİM’in kurucu kadrolarından Teslim Demir’in Akciğer Kanseri nedeniyle Almanya’da hayatını kaybettiğini belirtti.

H. Merkezi: Türkiye Komünist İşçi Partisi(TKİP) yazılı olarak yaptığı açıklamayla Teslim Demir’in yakalandığı Akciğer Kanseri nedeniyle hayatını kaybettiğini duyurdu. Açıklamada “EKİM’in ve partimizin kurucu kadrolarından, Türkiye devrimci hareketinin yarım asırlık çınarı Teslim Demir yoldaşı (1952, Dersim) bu sabah yitirmiş olmanın derin acısı içindeyiz” denildi.  Ayrıca Teslim Demir(Sinan) ile ilgili şu bilgilere yer verildi ”Bu kısa açıklama, ilerici-devrimci kamuoyuna yoldaşımızın ölümünü zamanında duyurmak içindir. Partimizde, partimizden öteye Türkiye devrimci hareketinde apayrı bir yeri olan Teslim Demir yoldaşın yarım yüzyıllık devrimci siyasal yaşamı üzerine ilk elden söylenebilecekleri, partimiz en kısa zamanda ayrıca söyleyecektir. Teslim Demir yoldaş, kendi istemi de gözetilerek, kendisinden önce yitirdiğimiz yoldaşların bulunduğu kentlerden biri olan İzmir’de toprağa verilecektir” denildi.

Son uğurlama 6 Ekim tarihinde Almanya’nın Oberhausen kentindeki Alevi Kültür Merkezi’nde bir anma yapılacağı belirtildi. Teslim Demir ile ilgili “O partimizin Sinan Yoldaşı, ama Türkiye devrimci hareketinin de Sinan Hoca’sıydı. Siyasal yaşamı ve mücadelesi bir partiye sığamayacak türden devrimcilerin nadir örneklerinden biriydi. Son yolculuğuna uğurlama, bu gerçekliğe ayrıca tanıklık edecektir” denilerek açıklama sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu