Güncel

TJA: Leyla’nın dediği gibi buradayız hiçbir yere gitmiyoruz

DTK Eşbaşkanı Leyla Güven hakkında verilen 22 yıl 3 ay hapis cezasına ve tutuklama kararına tepki gösteren TJA, "Leyla arkadaşımızın dediği gibi; buradayız, hiçbir yere gitmiyoruz" dedi. 

Tevgera Jinên Azad (TJA), Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven’e verilen 22 yıl 3 ay hapis cezası ve tutuklanması yönündeki karara, yayımladıkları “Hiçbir Yere Gitmiyoruz! Buradayız, Direnmeye Devam Ediyoruz” başlıklı açıklama ile tepki gösterdi.

İktidarın yargıyı bir intikam aracı olarak kullanmaya devam ettiği ve uzun zamandır kadınlar başta olmak üzere her kesimin yargı yolu ile cezalandırılmaya çalışıldığının vurgulandığı açıklamada, “AKP-MHP iktidarı yeni bir faşist hukuk sistemi inşa etmektedir ve bu zor aygıtını bir intikam aracı olarak kullanmaktadır” denildi.

Açıklamada şu şekilde başladı sözlerine, “Leyla Güven şahsında verilen bu ceza intikam duygusunun en somut örneklerinden biri olarak karşımızda durmaktadır.  Hakkında verilen 22 yıl 3 aylık ceza hukuksuzdur. Bir siyasi intikam cevabıdır.

Bu intikam alma KCK adı verilen FETÖ savcılarının başlattığı süreçle başladı. AKP-MHP faşist bloğu intikam almak için Leyla arkadaşımızın meşru siyasi faaliyetleri sebep gösterilerek 22 yıl gibi insan ahlakına, vicdanına sığmayan bir ceza verilmiştir. Daha istinaf süreçleri, Yargıtay süreçleri varken, apar topar tutuklama kararı çıkarılarak gece baskını ile gözaltına alındıktan sonra, tutuklanıp aynı gece kaçırırcasına Elâzığ Cezaevi’ne sürgün edilmiştir”

“DTK’de Leyla Güven de dün neredeyse bugün de aynı konumda”

Leyla arkadaşımız bir siyasetçi, bir kadın özgürlük mücadelesi aktivistidir. Belediye başkanlığından, milletvekilliğine, kadın aktivistliğinden DTK eşbaşkanlığına kadar yıllardır birçok alanda mücadele eden özgür bir kadındır. Çözüm süreci döneminde TBMM başkanı tarafından Meclis’e çağırılan DTK’nin bugün kriminalize edilerek kapatılması, faaliyetlerinin illegalize ilan edilmesi, DTK faaliyetlerinin tutuklama gerekçesi gösterilmesi hükümetin değişen tavrı ile alakalıdır. Fakat bizler çok iyi biliyoruz ki DTK de, Leyla Güven de dün neredeyse bugün de aynı konumdalar.

“Kadın mücadelesinin sembolü haline gelmiştir”

Açıklamada, “Bugün tutsaklar yeniden İmralı tecridine karşı açlık grevinde. Hükümet Kürt siyasetçilerden intikam alacağına cezaevlerine kulak versin. Toplumun taleplerine kulak versin. Leyla Güven’i içeri koydunuz ama bugün intikamını aldığınız açlık grevleri binlerce tutsağın katılımı ile yeniden devam ediyor. İktidarın şunu çok net anlaması lazım; haklıyız. Bizim bu mücadeleden vazgeçmemiz için hiçbir sebep yok. Kadınlar öncülüğünde bu toplumda inşa ettiğimiz, tohumlarını attığımız eşit-özgür bir yaşamdan vazgeçmeyeceğiz.

Erkek egemen sistemin, erkek yargısının kararlarını tanımıyoruz. Her gün kadınları öldüren, hayatlarını mahfeden erkekler dışarıya salınırken, devletin ağababaları mafyaları dışarıda elini kolunu sallayarak dolaşırken özgürlük mücadelesi veren kadınların rehin alınmasının bizim açımızdan meşru bir yanı yoktur. Leyla Qasım’dan Leyla Güven’e bu topraklar binlerce Leyla yetiştirmiştir. Binlerce ana çocuklarına direnişin simgesi olarak Leyla adını koymuş, adlarına stranlar yazılmıştır.

Bundan sonra da bu direniş mirasını daha güçlü sahipleneceğimizi, binlerce Leyla olup kadın özgürlük sistemimizi kuracağımızı yineliyoruz. Bu baskılar bizi yıldırmadı, yıldırmayacak. Leyla arkadaşımızın dediği gibi; buradayız, hiçbir yere gitmiyoruz.” şeklinde ifadelere yer verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu