EmekGüncel

“Tırşıkçi kapitalistlere Hayır” diyen 10 köylü tutuklandı

‘Yetki belgesi’ almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapılmasının Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yasaklanmasını protesto eden üreticilerden evleri basılarak gözaltına alınan 16’sından 10'u tutuklandı.

‘Yetki belgesi’ almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapılmasının Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yasaklanmasına karşı Adıyaman ve Malatya ilçelerinde üreticiler günlerce “Tırşikçi kapitalistlere hayır” diyerek eylemler yaparak seslerini duyurmaya çalışmış, düzenlemenin geri çekilmesini istemişti.

Eylemlere katılan 16 üretici Adıyamn’daki evlerine şafak vakti yapılan baskınlarla gözaltına alınmıştı. 16 tütün üreticisinden 10’u yine şafak operasyonunun ardından  tutuklandı.

Gelişmeyi sosyal medya hesabından duyurarak tepki gösteren CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, “Adıyaman’da tütün ticaretine hapis cezası getiren yasanın yürürlüğe girmesine tepki gösteren, anayasal haklarını kullanan 10 tütün üreticisi anayasa ve kanuna aykırı olarak, keyfi bir kararla tutuklandılar. Yabancı çiftçiye ödül, yerli çiftçiye hapis. Bu mu sizin adaletiniz?” dedi.,

Ne olmuştu?

Adıyaman, Malatya ve Bingöl’de geçtiğimiz hafta tütün üreticileri tarafından gerçekleştirilen protesto eylemlerine binlerce üretici katılmış, 1 Temmuz 2021’de yürürlüğe giren tütün ticaretini yasaklayan düzenlemenin iptalini istemişlerdi.

Önceki gün ise, şafak vakti çok sayıda eve yapılan 16 kişi gözaltına alınmış, polis ve jandarmadaki sorgulamalarının ardından adliyeye sevk edilmişti. Adıyaman Sulh Ceza Hakimliği tarafından sorgulanan bu kişilerden 10’u tutuklanırken, 6 kişi ise serbest bırakıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu