Güncel

TGS: “Tek sesli seçim ortamına karşı teyakkuzdayız”

TGS açıklanan seçimlerle ilgili bir açıklama yaparak, seçim döneminde özellllikle artacak baskılara karşı, Türkiye Gazeteciler Sendikası olarak mesleğini hakkıyla yapmaya çalışan meslektaşlarımıza yönelik baskılara karşı koyacak, hukuki imkânlarımızı seferber edeceğiz” dedi.

H.Merkezi: TGS açıklanan seçim ile ilgili açıklama yaparak tekli seçim ortamına karşı teyakkuzda olacağını duyurdu.

TGS açıklamasında, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, erken seçim çağrısı yapan Devlet Bahçeli ile görüşmesinin ardından 3 Kasım 2019’da yapılması gereken seçimin 24 Haziran 2018’e alındığını açıkladı. Baskın seçim kararı ile Türkiye demokrasisi bir yara daha aldı. İki aydan az bir zamanda adayların belirlenmesi ve imzaların toplanmasındaki zorluk, propaganda süresinin kısalığı, uyum yasalarının henüz çıkmamış olması, OHÂL koşulları gibi sorunlar baş göstermiştir. Halkın seçme ve seçilme hakkı engellenmek istenmiştir” şeklinde başladı.

TGS açıklamasında seçimlerin yaklaşmasıyla gazeteciler üzerindeki baskıların artacağı, medyanın tek elde toplanacağı, yalnızca basın özgürlüğü açısından değil, aynı zamanda demokrasi açısından büyük bir endişe kaynağı olduğunu dile getirdi.

Açıklamanın devamında, “Demokrasinin tam anlamıyla icra edilmesi için özgür bir seçim sürecinin ve özgür bir medya ortamının varlığı olmazsa olmazdır. Yurttaşların seçimlerde tercihlerini özgürce yapabilmesi için adaylar ve ülkedeki duruma ilişkin doğru bilgi ve yorumları rahatça alabiliyor olması gerekir. Bu süreçte halkın haber hakkı için mesleğini layığıyla yapmaya çalışanlara yönelik her türlü baskı seçimlerin eşitlik ilkesini ihlâl demektir. Tam da bu süreçte Doğan Medya’nın el değiştirmiş olması endişeleri daha da arttırmaktadır” denildi.

“Tek sese tek renge sığmayacağız”

Tüm bu olumsuz koşullara rağmen toplumun gözü kulağı olması gereken medya kuruluşlarımızın görevini rahatça yapabilmesi için ne gerekiyorsa yapacağız. Türkiye Gazeteciler Sendikası olarak mesleğini hakkıyla yapmaya çalışan meslektaşlarımıza yönelik baskılara karşı koyacak, hukuki imkânlarımızı seferber edeceğiz. Türkiye tek sese, tek renge sığmaz.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu