Güncel

Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde gardiyandan görüşçüye: Burada kanun biziz, ne dersek onu yapacaksınız

H. Merkezi: Hapishanelerdeki hak gaspları, saldırı ve keyfi tutumlar tutsakların yanı sıra ailelere doğru da genişliyor. Görüş için giden aileler ve tutsak yakınları sayısız engel ve tutumla karşı karşıya kalabiliyor. Bunlardan biri de 23 Ağustos tarihinde Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Hapishanesi’ndeki açık görüş sonrasında yaşandı. Hapishanedeki TİKB dava tutsağı Murat Güneş’i açık görüşte ziyaret eden görüşçüsü ve aynı zamanda Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi’nden Uğur Karadaş, görüş sonrasında gardiyanların keyfi tutumu, hakaret ve saldırgan davranışlarına maruz kaldı.

Tutsak Murat Güneş’in dışarıya hiçbir giysi-kitap vs. iade etmediğini söylemesine rağmen gardiyanların eline tutuşturmak istedikleri iade eşya poşetini almayı kabul etmeyen Karadaş, “Görüşçüm herhangi bir eşya iade etmiyorum demişti, onun iradesi dışında verilen bu eşyaları kabul etmiyorum” diyerek gardiyanların gerçekleştirmek istedikleri hukuksuzluğa karşı çıktı. Bunun ardından Karadaş iade edilmek istenen eşyaları almayacağını yeniden vurgulayarak kimliğini istemiş ve bunun üzerine gerilimli tartışmalardan sonra hakarete maruz kalmış ve en sonunda da koluna girilerek zorla dışarıya çıkarılmıştır.

 

“Burada kanun biziz, ne dersek onu yapacaksınız”

Karadaş’a yönelik saldırı bununla da sınırlı kalmamış, tartıştığı gardiyanların tehditleriyle devam etmiştir. “Bir dahaki görüşte sana 30 dakika kilitleyeceğim” diyecek bir hoyratlık ve keyfilikle devam eden tehditler, “burada kanun biziz, ne dersek onu yapacaksınız” sözleriyle birleşerek OHAL döneminde cezaevlerindeki keyfiyetin-kuralsızlıkların tipik ifadesi olmuştur.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu