Güncel

Taybet Ana’yı da “faili meçhul” ettiler

H. Merkezi: Silopi Emniyet Müdürlüğü, Taybet İnan’ın ölümünü 6 gün sonra öğrenmiş. Silopi Emniyet Müdürlüğü, savcılığa gönderdiği yazıda, cansız bedeni 7 gün boyunca sokakta bekletilen 11 çocuk annesi Taybet İnan’dan, ölümünden 6 gün sonra haberdar olduğunu savundu.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde 14 Aralık 2015’te ilan edilen sokağa çıkma yasağının 5’inci gününde öldürülen ve cansız bedeni 7 gün boyunca sokakta bekletilen 57 yaşındaki Taybet İnan ve 53 yaşındaki kayını Yusuf İnan’ın ölümü hala soruşturma aşamasında. Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma dosyasında, otopsi, olay yeri inceleme ve balistik inceleme raporları ile telsiz konuşmaları yer alıyor.

Mezopotomya Ajansı’nda yer alan habere göre, savcının talimatı üzerine yanıt veren Silopi Emniyet Müdürlüğü, haberlere ve kamuoyunda yükselen tepkiye rağmen Taybet İnan’ın ölümünü 6 gün sonra öğrendiklerini ileri sürdü. Askeri yetkililerin yerde yatan bir şahsın olduğu bilgisi üzerine olay yeri inceleme ekiplerinin bölgeye gittiğini savunan Emniyet, yolda barikat ve hendeklerin olmasından dolayı inceleme yapılamadığını iddia etti. Emniyetin yanıtında, olay yeri inceleme yapacak olan polislerinin can güvenliği sağlanamadığından dolayı olay yeri incelemesinin de yapılmadığına yer verildi.

 

Savcılık: Emniyet tarafından vurulmadı

Savcılık, soruşturmanın son durumuna ilişkin Adalet Bakanlığı’na verdiği yanıtta Taybet ve Yusuf İnan’ın yasağa uymayarak 18 Aralık 2015 tarihinde dışarı çıktığını ve çatışmanın arasında kaldıkları esnada vurulduklarını kaydetti. İnan’ların güvenlik güçleri tarafından vurulamayacağını ileri süren savcılık, yanıtında “Taybet İnan ve Yusuf İnan, güvenlik güçleri ile bölücü terör örgütü üyelerinin çatışmaları arasında kalarak vurulmuşlardır. Polislerin telsiz konuşmalarından güvenlik güçlerinin silahsız hiçbir şahsa terör örgütü olsa dahi ateş açmadığı görülmektedir” ifadelerine yer verdi.

 

“Mermilerin hangi silahtan atıldığının tespiti mümkün değil”

Ayrıca, Taybet İnan’ın vücudundan çıkan 2 metal parçayı inceleyen Diyarbakır Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğü hazırladığı raporda, metal parçaların hangi silahtan çıktığının tespit edilemediğini kaydederek “Nüveler mermi çekirdeği gömleği altında yer alan ve mermi çekirdeğinin delici gücünü artıran bir unsur olup, üzerlerinde atıldıkları silah veya silahlara ait tespit ve teşhise elverişli karakteristik iz ihtiva etmezler. Bu nedenle incelenmek üzere gönderilen 1 nüve üzerinde hangi silahtan atıldığı tespit yönünde mukayeseli bir inceleme yapmak mümkün değildir” dedi.

Raporda, Taybet İnan’un vücudunda 10, Yusuf İnan’ın vücudunda ise 7 adet ateşli silah mermi çekirdeği girişi tespit edildiği kaydedildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu