Güncel

Suruç Katliamı’nın 6. yılında Suruç Aileleri tarafından oturma eylemi gerçekleştirildi.

Kadıköy Halitağa Caddesi'nde bir araya gelen devrimci-ilerici güçler Suruç katliamında yaşamını yitirenleri andı

Anma öncesi Kadıköy’ün her sokağa barikatlarla ablukaya alındı. Eylem alanının dört bir yanı barikatlarla kapatıldı. Suruç şehitlerinin fotoğraflarının yer aldığı pankart ile “Suruç için adalet herkes için adalet”, “Kalplerimiz adalet için atsın” yazılı pankartlar; gökkuşağı bayrağı, Çerkez bayrağı, Trabzonspor forması açıldı.

Eylemde, 33’lerin fotoğrafları taşındı.

Anmada ayrıca, Suruç şehidi Polen Ünlü’nün annesi Şennur Ünlü ve sürgünde hayatını kaybeden Suruç yaralısı Sezgin Dağ’ın da fotoğrafları taşındı.

Alanda bekleyen çok sayıda kişi, “Unutmak yok, affetmek yok”, “Katillerden hesabı gençlik soracak” sloganları, alkışlar ve zılgıtlarla karşıladı.

Eyleme HDP Milletvekili Züleyha Gülüm, Dilşad Canbaz Kaya, HDP istanbul il Eşbaşkanı Erdal Avcı, Cumartesi Anneleri ile Birleşik Mücadele Güçleri, Birleşik Gençlik Meclisleri, Partizan ve YDG’nin de aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı.

Eylemde ilk olarak basın açıklamadı okundu. Daha sonra Suruç Aileleri konuştu. Sırasıyla Uğur Özkan’ın babası Mehmet Özkan, Hatice Ezgi Saadet’in ablası Özgen Saadet, Suruç yaralıları Koray Türkay ve Uğur Ok konuştu.

Katliamda hayatını kaybeden Uğur Özkan’ın babası, “Bugün sözde bir bayram. Biz bayram yapacağımıza buraya keyfimizden gelmemişiz. İçimiz yanıyor, onun için gelmişiz. Bu ne kadar zor bir şey. Maalesef bu bayram bize zehir oldu. Biz altı senedir adalet istiyoruz. Türkiye’de bir adalet olmuş olsaydı bu kadar insan ıstırap çekip buraya gelmezdi, bu kadar memur burada toplanmazdı. Adalet olsaydı biz burada ne yapacaktık” dedi.
ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ
Hatice Özge Saadet’in ablası ise “Yüzlerce elden çığlıklar yükseldi. 6 yıl önce bugün 33 düş yolcusunun, umutları, düşleri haince bir saldırıda yok edilmek istendi. Ancak Suruç’un hemen ardından yaralarımızı yalnız bırakmayanlarla bir olduk, yürüdük. Bu topraklarda adalet mücadelesi vermek bir olmak demektir. Biliyoruz ki adalet mücadelemiz engellemelere kalmadan devam edecek. Bizler de aileler olarak, burada, bir kez daha adalet mücadelesinden asla vazgeçmeyeceğimizi söylemek istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu