Güncel

Suriye Kürdistanı’nda Newroz: Efrin’de kazanacağız

Suriye Kürdistanı kentlerinde kutlanan Newrozlar Efrin direnişine adandı.

H. Merkezi: Rojavalılar, “Newroz ruhuyla direnişi büyütelim, Efrin’de zaferi kazanalım” şiarıyla birçok kentte Newroz’u kutluyor. Suriye Kürdistanı’nda her kesimden halklar, geleneksel kıyafetlerini giyerek sabah saatlerinden itibaren Newroz meydanlarına aktı.

 

PYD’den birlik çağrısı

Mezopotamya Haber Ajansı’nın aktardığına göre, Hesekê’de binlerin katıldığı Newroz’da PYD Eşbaşkanı Şahoz Hesen konuşma yaptı. Hesen Newroz bayramının Ortadoğu halkları tarihinde kutsal bir gün olduğunu belirterek, Kürt halkı için yenilik ve özgürlük günü olduğunu söyledi. Efrin direnişine dikkat çeken Hesen, “Newroz gerçeği bugün Efrin’de halkın ve savaşçıların direnişiyle canlanıyor. Efrin direnişi hala devam ediyor” dedi. Efrin’de uluslararası sessizliğin sivil katliamlarına sebep olduğunu kaydeden Hesen, “Tüm devletler direnişçi halka yönelik soykırım saldırılarında ortaktır” ifadelerini kullandı.

Hesen Kürt siyasi partilerine de Efrin saldırısına karşı birliklerini oluşturmaları çağrısında bulundu. Hesen, konuşmasının sonunda Efrin’deki her bir savaşçının Demirci Kawa olacağını ve kazanacağını söyledi.

 

Kobanê’de kutlama Miştenur’da

Kobanê’deki Newroz kutlaması Miştenur Tepesi’nde yapıldı. Efrin direnişinin selamlandığı Newroz’da, PYD Parti Meclisi üyesi Dilber Yusif konuştu. Herkesin Newroz’unu kutlayarak konuşmasına başlayan Yusif, bu yılki Newroz’u direnen Efrin halkına adadıklarını söyledi.

 

“Efrin kazanacak”

Newroz’un zulüm ve zorbalığa karşı direnişin sembolü olduğunu ifade eden er Yusif, şöyle devam etti: “Daha önce de zalimliğe ve haksızlığa karşı durduk, şimdi de Türkiye faşizmine karşı savaşıyoruz. Bu yılki Newroz, Erdoğan’ın sonunu getirecek. Haklıyız, kendi topraklarımız üzerinde yaşıyoruz ve kimse bizi topraklarımızdan çıkararak gerçekleri değiştiremez. Efrin de tüm saldırılara rağmen kazanacak. Halkımıza kurtuluş sözünü verdik, yakın zamanda zafer müjdesi vereceğiz.”

 

“Zafer halkımızındır”

Kobane Kantonu Özerk Yönetimi Yürütme Meclisi Eşbaşkanı Enwer Muslim de tüm Kuzey Suriye halklarının ve özgürlük savaşçılarının Newroz bayramını kutlayarak, Efrin direnişini selamladı. Muslim Kuzey Suriye halklarının halkların kardeşliği projesinin kazanacağını belirterek, “Türk devleti iyi bilsin ki pişman olacak, zafer halkımızındır” dedi.

Kuzey Suriye halklarına birlik ve mücadeleyi yükseltme çağrısı yapan Muslim sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Suriye krizinin çözümü bizim projemizin hayata geçirilmesiyle gerçekleşecek. Suriye’nin özgürlüğü Efrin’deki talancıların ve yağmacıların elinde değil. Demokratik projemiz tüm Ortadoğu halkları içindir.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu