Dünya

Stuttgart’ta Newroz kutlaması

Stuttgart’da ki 21 Mart Newroz kutlaması merkezi Frankfurt kutlaması ile çakışmaması için bir gün erken gerçekleşti.

Stuttgart: Kürt kurumları ve tecride karşı platform  bileşenlerinin katılımı ile yüzlerce kadın-erkek, genç-yaşlı meşalelerle Stuttgart Lautenschlager strasse de yürüyüşe geçerek ana cadde üzerinden Stadtmitte ve Schlossplatz’a (Stuttgart merkezi)giriş yapıldı. Kürtçe, Türkçe, Almanca sloganlar ve müzik ile Yol üzerindeki trafikte bulunan oto sahipleri ve Kent merkezinde bulunan Stuttgart sakinlerinin dikkati çekildi.’Biji Newroz, ‘Tecrit kaldırılsın’  ‘Biji serok Apo’ ‘Hoch die internationale solidarität’ vb sloganlarla kent sokaklarını inletti.

Newroz’un Kürt halkı başta olmak üzere Ortadoğu ve Kürdistan halkları için taşıdığı anlam ve içinden geçtiğimiz şartlarda ki önemine vurgu yapıldı. En ağır işkencelerle, hapishanelere yönelik tecrit ve saldırı politikalarıyla ‘beka’ sağlamaya çalışan faşist-feodal din bezirganı iktidarın politikaları teşhir edildi.

Hem devrimci-demokrat ve yurtsever muhalefeti tecrit etmek, hem de bu muhalefetin birlikteliğini  parçalamak ve sonraki hamlelerine zemin hazırlamak istediği ve gözünü kararttığı bu günlerde yerel ve merkezi  kutlamalardaki birlikteliğin önemine vurgu yapıldı.

Newroz kutlamasında, fiilen Stuttgart’ta kadın inisiyatifi ile estetik ve coşkulu bir Newroz yaşandı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu