Kültür&Sanat

Stuttgart Arena Kültürevi’nde Grup Yorum konseri

Stuttgart: Arena Kültürevi’nde bir konser düzenleyen Grup Yorum, üyelerine özgürlük istedi ve “Grup Yorum susturulamaz” dedi. Konsere Partizan okurları ve MLPD de katılarak burada stant açtı.

Saat 14’te salonun kapıları devrimci, demokrat kişi ve kurumların katılımı ile açıldı. Saat 15’te Cemo Can parçası ile Grup Yorum açılışı yaptı. Eski ve son albümde yer alan parçalar eşliğinde gerçekleştirilen konsere ilgi yoğundu. Sahnede yer alan “Grup Yoruma Özgürlük” pankartı ve ara ara yapılan konuşmalar ile Grup Yorum üyelerinin hapishanelere doldurması ile Grup Yorum’un susturulamayacağı vurgulandı.

Yaklaşık 800 kişinin katıldığı etkinlikte Partizan okurları ve Almanya Marksist Leninist Parti (MLPD) gibi devrimci ve demokrat kurumlar salon önünde stantlarını açarak devrimci dayanışma örneği gösterdiler.

 

Grup Yorum üzerine

Grup Yorum, Türkiye’de 1980 yılında gerçekleşen askeri darbeye ve sonrasında halka uygulanmaya çalışılan depolitizasyon ve sindirme politikalarına tepki amacıyla, 1985 yılında üniversite öğrencileri tarafından İstanbul’da kuruldu.

Kuruluşunda Ruhi Su, Mahzuni Şerif, Inti Illimani, Victor Jara, Quilapayun ve Theodorakis’ten etkilenen grup, doğduğu coğrafya olan Türkiye ve Türkiye Kürdistanı topraklarının ve onun üzerinde yaşayan halkların sesini, devrimci-sosyalist bir müzik anlayışıyla duyurmaya başlayarak muhalif duyarlılığın önemli bir ismi oldu.

 

{gallery}stuttgartta grup yorum konseri{/gallery}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu