Dünya

Stutgart’ta Afgan mülteciler için eylem: “Akıbetimizden bizi geri yollayanlar sorumludur”

Stuttgart: Stuttgart’ta Alman hükümetinin Afgan mültecilerini sınır dışı etmesi kitlesel bir yürüyüş ile protesto edildi.

Kitle Lautenschlagerstraße’de saat 14.00’ten itibaren toplanmaya başlandı. Toplanma alanında atılan sloganlar ve yapılan konuşmalarda mültecilerle dayanışmanın enternasyonal önemi vurgulanırken farklı birçok dilde atılan sloganlar dikkat çekti.

Saat 14.45’te yürüyüş başlarken Stuttgart’ın en işlek meydanından geçerek oluşturulan kortejlerin renkliliği ve coşkusu kötü hava şartlarına boyun eğmedi. Yaklaşık 500 kişinin katılımı ve yürüyüş güzergahı esnasında yol kenarında izleyenlerin alkışları gözlemlendi.

 

“Akıbetimizden bizi geri yollayanlar sorumludur”

Schlossplatz’ın arkasında yapılan kapanış mitinginde Afganistan’dan iki sene önce kaçarak gelen mültecinin şu sözleri damga vurdu: “Bizler buralara farklı ülkelerde yaşanan savaşlardan, Taliban veya DAİŞ gibi barbar çetelerden ve faşist rejimlerden kaçarak geliyoruz. Afganistan güvenli ve yaşanabilecek bir ülke değil. Bizi geri yolladıklarında akıbetlerimizden bizi geri yollayanlar sorumludur!

Düzenlenen yürüyüşe Partizan, ATİF, YDG, NavDem, MLPD, Rebell, DİDF, Die Linke, Courage, Attac, Zusammenkämpfen Stuttgart, Bleiberecht Bündnis Tübingen, İnterventionistische Linke Karlsruhe, Bündnis gegen Abschiebungen Mannheim, United Refugees Rights Movement e.V. Karlsruhe ve birçok antifaşist, devrimci ve demokrat kurum ve birey katıldı.

 

Kaynak: ATİK Haber Merkezi

 

{gallery}stuttgartta eylem{/gallery}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu