Güncel

Songül İlker: Oğlumu kaybetmek istemiyorum

Denizli T Tipi Hapishanesi’nde işkence ve hak gasplarına karşı 51 gündür açlık grevinde olan Ekim Can Polat’ın annesi Songül İlker, devam eden açlık grevine dair gazetemize konuştu

2016 yılından beri tutsak olduğu Manisa Akhisar T tipi Kapalı Hapishanesi’nden 28 Aralık 2020 tarihinde Denizli T Tipi Hapishanesi’ne işkenceyle sürgün edilen hasta tutsak Ekim Can Polat üzerindeki şiddet ve hak gaspları artarak devam ediyor. Polat’ın annesi Songül İlker, oğlunun başta kalp ve tansiyon olmak üzere birçok rahatsızlığı olduğunu vurgulayarak, derhal tahliyesini istedi.

Denizli Hapishanesi’nde tutsak olan 24 yaşındaki Ekim Polat işkence ve hak gasplarına başlattığı açlık grevinin 51’inci gününe girdi. Annesi Songül İlker gazetemize konuşarak, dün oğluyla yaptığı kapalı görüşmenin detaylarını anlattı.

İlker, oğlunun açlık grevinde 51’inci gününe girdiğini ve bu süre zarfında çok yoğun kilo kaybı yaşadığını aktardı. Hapishanede tedavi hakkının engellenmesinden dolayı kasıntılarının arttığını, görme kaybının başladığını ifade eden İlker, Ekim’in daha büyük sağlık sorunları yaşamadan taleplerinin kabul edilmesi için ses olunması çağrısı yaptı.

İlker, oğlunun devam eden açlık grevine dair söylediklerini gazetemize şöyle aktardı:

“Kaybedecek bir şeyim yok, bir canım var o da feda olsun. Hani ben bir şeyler yapamazsam bile sonrasında tutsakların bunları yaşamasına engel olurum. Şöyle ki; ben ilk adımı attım, bu ses getirecektir. Benden sonrası da devam ettirecektir. Buna inancım tam. Vereceğim bir can ama onurlu ölmüş olurum. Herkesin sesimi duymasını ve destek olmasını istiyorum çünkü Türkiye hapishanelerinde korkunç işkence ve baskılar var. Buna karşı herkesin birlikte hareket etmesi gerekir.”

“Hasta tutsaklar için herkes üzerine düşeni yapmalı”

İlker oğluyla yaptığı görüşmenin ardından, hapishanenin müdürleriyle yaptığı görüşmeyi gazetemize anlattı. Hapishanede yapılanların işkence olduğunu söylediğini ifade eden İlker şunları söyledi:

“Ben onlara işkenceci olduklarını söylediğimde, yaptıklarının suç olduğunu söylediğimde hiçbir şey söyleyemediler. Şu an geri adım atıyorlar ama tamamen Ekim’in taleplerinin kabul edilmesi için ses olmamız gerekiyor. Ekim şu an ağır hasta tutsak ve İHD’nin de hasta tutsaklar listesinde. Hem Ekim hem de diğer tüm hasta tutsaklar için herkes üzerine düşeni yapmalı”

İlker de oğlunun sesinin duyulması için mücadele ettiğini ifade etti. Yaşananlara karşın ortak hareket edilmesi çağrısı yapan İlker de şunları vurguladı:

“İşkencelerin durdurulması için milletvekillerinin, hukukçuların, İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) hapishaneyi araması gerekiyor. Bu hapishane yönetimi üzerinde bir baskı olur ve geri adım atarlar. Lütfen vekiller vekiller ve hukukçular hapishaneyi arayarak Ekim’in açlık grevinde olduğunu ve taleplerinin kabul edilmesi gerektiğini söylesinler. Ekim’in sesini duymak zorundalar, Ekim’i kaybetmek istemiyorum. Bir can kaybına daha tahammülümüz yok, bu yüzden herkes üzerine düşeni yapmalı.”

Ekim Can Polat’ın talepleri ise şöyle:

*Hastaneye sevkinin yapılması ve tedavisinin başlanması,

*İçerideki işkence ve gasplarının bir an önce sona erdirilmesi.

*Kantin ihtiyacının giderilmesi

*İçeride kitap sayısının artırılması ve kitapların içeriye alınması

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu