Güncel

Sınıfı ve emekçileri hareketli günler bekliyor

Merhaba

İşçi sınıfı iş cinayetlerinde can vermeye devam ediyor. Çıkardıkları yasalarla esnek, güvencesiz ve örgütsüz çalışmayı yaygınlaştıranlar yaşanan katliamların birinci dereceden sorumlusudur kuşkusuz. İş cinayetlerini bu sayıda da gündemimize aldık. Türk hâkim sınıflarının “Türkiye Çin olacak” hedefleri önümüzdeki günlerde iş cinayetleriyle daha sık karşılaşacağımızı gösteriyor.

İşçi sınıfının emeğini gasp eden hâkim sınıflar aynı zamanda yaşam hakkını da yok sayıyor. Sınıfın kazanılmış haklarını gasp eden egemenler böylece çalışma yaşamını daha esnek hale getiriyor. Her gün can veren işçi ve emekçilerin mücadelesi ise durmuyor. Daiyang, DHL, Adıyaman Tekstil işçileri, İzmir BMC fabrikası işçileri, Hey Tekstil, Tuzla İSMACO-Karaca Deri, Kartal Koşuyolu, Bayrampaşa Taral Tarım Makine ve Aletleri Fabrikası işçilerinin sendikalaşma, hak mücadelesi bunun yalnızca bir kısmı. Egemenler, sınıfın mücadelesini durdurmak için şimdi de işkolu barajı oyununu devreye soktu. Gazetemizin bu sayısında baraj altında kalan, direnişçi ve sınıftan yana tavırları ile öne çıkan Deri-İş Sendikası ile Dev Sağlık-İş sendikası genel başkanları ile gerçekleştirdiğimiz söyleşileri bulacaksınız.

Yine gazetemizde 2-3 Şubat tarihlerinde düzenlenen Yeni Demokrat Kadın Kurultayına dair katılımcıların kaleme aldığı izlenimlere yer verdik. Coşkulu ve oldukça verimli geçen Kurultay, Yeni Demokrat Kadın’ın kurumsallaşmasında önemli bir adım.

Ülkemizde bunlar yaşanırken, AKP hükümeti Özgür Suriye Ordusu ile bir yandan Esad’ı devirmek için yoğun bir mücadele veriyor öte yandan Suriye Kürtlerinin kazanımlarına saldırıyor. Rojava’da yaşananları doğru analiz etmek, AKP’nin-devletin Kürt ulusal sorunundaki söylem değişikliğini anlamak açısından da son derece önemli. Ömer Güney’le ilgili ortaya çıkan gerçekler de devletin yaklaşımı konusunda yeterince fikir veriyor. Devletin geleneksel politikası Ermeni ulusuna yönelik tavrında da sürekliliğini koruyor. Samatya’da yaşlı Ermeni kadınlara yönelik saldırılara her gün bir yenisi ekleniyor. Özgür Gelecek olarak Samatya’ya giderek bölgenin nabzını tutmaya çalıştık, bir söyleşi gerçekleştirdik.

Öte yandan Bakanlar Kurulu, birçok ilde çok sayıda mahalleyi riskli alan ilan etti, “dönüşüm”ü hızlandırmak için acil kamulaştırma kararı aldı. Açık ki bu daha başlangıç ve “Kentsel Dönüşüm”de daha hareketli günlere tanık olacağız. Gazetemizin okurlarıyla buluşması, kurumsallaşması adına düzenlediğimiz okur toplantıları da sürüyor. Bu sayıda okurlarımızdan elimize çok sayıda yazı ulaştı. Bunlar, abonelik ve doğal muhabirlik tartışmalarımızın yansımalarıdır. Ve devam ettirilmelidir.

Başarılar/Serkeftin

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu